Rezultate te kerkimit per termin: +Hapsirat

Meta: total 329 / total_found 329 / time 0.000 / keyword[0] hapsirat / docs[0] 329 / hits[0] 354 /
CILA LUFTË MORI FUND 100 VJET MË PARË?
  • 2018-11-11

CILA LUFTË MORI FUND 100 VJET MË PARË?

Nga: Jörn LEONHARD Cila luftë ka përfunduar me 11 nëntor 1918? E filluar në gusht të vitit 1914, Lufta e Parë Botërore kishte parametra të jashtëzakonshëm largësie gjeografike për miliona njerëz – sikur edhe për shkrimtarin Franz Kafka apo shoferin e kamionit Kande Kamara nga Ki

Etruskt, populli i veant nn hijen e romakve
  • 2017-12-18

Etruskt, populli i veant nn hijen e romakve

Pothuajse askush nuk i njeh etruskt, kultura e par e zhvilluar n Italin antike. Ekspozita n Karlsruhe e njeh vizitorin nga afr me kt popull interesant t antikitetit. Etruskt kan jetuar para 2900 vjetsh. Para rreth 2900 vjetsh etruskt u shfaqn nga errsira e historis   e madje deri n shekullin e par

Tokio dhe arkitektura: një zhytje në horizontin e t ardhmes
  • 2017-08-12

Tokio dhe arkitektura: një zhytje në horizontin e t ardhmes

Mes Lindjes dhe Perndimit, nj qytet magjepss me ndrtime shum inovative q meriton t vizitohet Tokio sht tradit, por mbi t gjitha inovacion dhe e ardhme, pr kt arsye metropoli japonez karakterizohet edhe nga nj horizont i jashtzakonshm ndrtesash dhe gratacelash moderne dhe bashkkohore, shpesh t karak

No Pic available
  • 2017-07-30

Policia Kufitare: Në 16 orët e fundit kanë hyrë në Shqipëri 25 mijë shtetas dhe 5 mijë automjete

TIRANE Policia Kufitare vijon zbatimin e detyrave për përballimin e fluksit të hyrje-daljeve nëpërmjet pikave të kalimit kufitar. Sipas policisë gjatë 16 orëve të fundit, kanë hyrë në territorin e Shqipërisë rreth 25 mijë shtetas si dhe rreth 5 mijë automjete, ndërsa në të gji

No Pic available
  • 2017-05-25

Idrizi: Romeo dhe Zhulieta u bënë dy të tjerë dhe jo unë

Kreu i PDIU-së Shpëtim Idrizi duke komentuar zhvillimet politike në studion e Arena nga Dritan Hila në Ora News, veçoi edhe një batutë.   Pjesë nga deklaratat: Idrizi: Jam kontaktuar fillimisht nga zt.Mediu për të thirrur këtë tryezë dhe i thashë nuk kam ndonjë interes. Po u mblo

No Pic available
  • 2017-03-26

Veseli: Themelimi i ushtrisë është në vizionin tonë

      Në fjalimin përmbyllës të konventës së VIII të PDK-së, kryetari i kësaj force politike, Kadri Veseli, e ka vënë theksin tek themelimi i ushtrisë, forcimi i ekononisë kosovare si dhe mbyllja e vakumit që sipas tij ekziston mes politikes dhe qytetarit. Veseli thek

Nga Ali Demi në Manhattan- Metropoli, kujtesa , identiteti
  • 2017-03-02

Nga Ali Demi në Manhattan- Metropoli, kujtesa , identiteti

Sadedin Mezuraj Pas një izolimi gati gjysëmshekullor, në fillim të viteve 90-të Shqipëria përjetoi big bang-un e emigracioneve masive. Ekzili, si narrativë biblike dhe metaforë, nënkupton një çarje, një dalje dhe çvendosje drejt një shtegu të ri, në kërkim të tokës së premuar. P