Rezultate te kerkimit per termin: +Harapi

Meta: total 324 / total_found 324 / time 0.000 / keyword[0] harapi / docs[0] 324 / hits[0] 497 /
No Pic available
  • 2019-04-11

Hapet Muzeu i Kulturës Françeskane

Roli i françeskaneve në kulturën e mendimin shqip do të vijojë të jetë pjesë e historisë. Por, së shpejti hapësira që ka shërbyer si pjesë e rëndësishme e rrugëtimit tonë letrar e kulturor do të kthehet në muze. Është prezantuar në Provincën françeskane, në Shkodër projek

Historia e një opere në foto
  • 2019-02-20

Historia e një opere në foto

Disa foto bardh e zi na çojnë pas në kohë, kur në skenën e Teatrit të Operas dhe Baletit, Tonin Harapi vendosi operan Zgjimi. Pavarësisht kontekstit dogmatik të soc-realizmit që përfshin këtë vepër, për vetë kohën kur u vendos në skenë, fotot na tregojnë një kohë të zhvillimit

No Pic available
  • 2019-02-08

Burrat e butë të Bernadinës

Në historinë e fotografisë shqiptare emri i Bernadina Marubit, ende nuk është artikuluar siç duhet për kontributet e saj. Në Muzeun Kombëtar Marubi, galeria e fotografive të realizuara prej saj, dallon për lirizmin që mbart. I ulur në një karrige druri, Peng Jaku duket i butë dhe pse

No Pic available
  • 2019-01-19

Shuhet kompozitori Kozma Lara

Muzika shqiptare humbi një nga krijuesit më të mirë të saj. Kompozitori Kozma Lara u shua në moshën 88 vjeçare, duke lënë pas një kontribut të çmuar në historinë e muzikës shqiptare. Muzika në përgjithësi që unë e barazoj me tinguj merr jetë sikur të jenë një ose dy tinguj.

At Anton Harapi: Fjala e Fundit në gjyqin e Tij
  • 2018-07-10

At Anton Harapi: Fjala e Fundit në gjyqin e Tij

Falnderoj Drejtësinë Popullit që po më jep fjalen e fundit në këte kohë të kritikshme per mue. Fjala jeme e fundit asht kjo: Nuk shembet Shqipnija pse gjykohet per dekë Padër Anton Harapi. Gjithashtu, nuk prishet Shqipnija nëse nuk gjykohet per dekë Padër Anton Harapi. Kur përpara 40 v

No Pic available
  • 2017-09-25

At Zef Pllumi, dëshmia në zemrën e lënduar të historisë

Mbi ekspozitën kushtuar Memuaristikës shqipe In memoriam At Zef Pllumi At Zef Pllumi është kujtuar sot në ambientet e Bibliotekës Kombëtare përmes një ekspozite me librat përfaqësues që mbajnë emrin e tij.  Një ekspozitë kushtuar memuaristikës shqipe që hedh dritë mbi një korpus

At Zef Pllumi, së shpejti dalin shkrimet e panjohura
  • 2017-09-15

At Zef Pllumi, së shpejti dalin shkrimet e panjohura

Ati françeskan do të kujtohet me një sërë aktivitetesh më 10-vjetorin e ndarjes nga jeta At Zef Pllumi një nga figurat e qëndresës nën diktaturë dhe mendimit të përparuar shqip, do të kujtohet me një sërë aktivitetesh në 10 vjetorin e ndarjes nga jeta. Provinca Françeskane Shqipta