Rezultate te kerkimit per termin: +Hartat

Meta: total 1000 / total_found 1368 / time 0.000 / keyword[0] hartat / docs[0] 1368 / hits[0] 1847 /
No Pic available
  • 2019-04-03

GP Bahrein, ja çfarë ndodhi me Ferrarin e Leclerc dhe kundërmasat e Binotto

Ishte një problem në pjesën termike të motorit (V6 ed), në djegien në cilindër. Nëse do të rrjedh nga Mgu-h ne mund të jemi përpjekur ta zgjidhim atë duke modifikuar hartat, ndërsa në këtë rast nuk ishte e mundur. Një nokaut i papritur. Nga ëndrra në makth, nga dopieta në kualifi

No Pic available
  • 2019-03-03

Zherar de Nerval dhe pashai shqiptar i Akrës

Luan Rama Duke lexuar për jetën romaneske të autorit të romanit « Konti i Monte Kristo », Alexandre Dumas, kisha ndeshur dhe një shënim të tij për vdekjen e poetit të famshëm Gerard de Nerval, të cilin ai dhe gjithë gjenerata e shkrimtarëve bashkëkohës e çmonin shumë. Në të ai s

TË LAMË TEPSINË, TANI NUK TË BËN LUGA
  • 2019-01-18

TË LAMË TEPSINË, TANI NUK TË BËN LUGA

Nga Ylli MANJANI I lamë tepsinë, sofrën, kusinë, kazanin, kuzhinën mishin, pilafin e embëlsirat ti hajë, tani i themi stë bën luga! Kështu më duket kjo puna e diskutimit për ligjin e Kadastrës, me thënë të drejtën! Kam bindjen se kaosi e deri sotëm me procesin e regjistrimit të pr

No Pic available
  • 2018-12-28

 The Independent guidë për Tiranën: Qyteti që po ndryshon

Një tjetër media prestigjioze ndërkombëtare, kësaj here britanikja The Independent i ka kushtuar Tiranës një reportazh të gjatë, si një ftesë për gjithë lexuesit e saj për ta vizituar atë. Përmes një guide të shoqëruar me foto nga pikat më tërheqëse të kryeqytetit shqiptar, Th

Nga Burani te Përbindëshi i detit Kaspik, 5 projektet epike sovjetike (Foto)
  • 2018-12-27

Nga Burani te Përbindëshi i detit Kaspik, 5 projektet epike sovjetike (Foto)

Mediat kanë përpiluar një listë të mrekullive të teknologjisë në Bashkimin Sovjetik që edhe sot mund të cilësohen si projekte epike. Disa prej tyre u ruajtën si trashëgimi, të tjerë u harruan dhe disa ende veprojnë sot. Tu-144, ‘Concord-i Sovjetik’ Një nga dy avionë kom

Plan masash për festat, OSHEE në gatishmëri 24 orë
  • 2018-12-26

Plan masash për festat, OSHEE në gatishmëri 24 orë

Kompania OSHEE ka hartuar një plan masash për mbarëvajtjen e furnizimit me energji elektrike gjatë ditëve të festive. Sipas udhëzimit të Administratorit të OSHEE, z. Adrian Çela, për sigurimin e furnizimit me energji elektrike janë angazhuar në terren brigada pune me punonjës nga 11 dr

No Pic available
  • 2018-11-10

The day after Lufta e Parë Botërore

Armët e Luftës së I Botërore, makinerisë vdekjeprurëse të shekullit 20-të, heshtën si pasojë e armëpushimit në Compiegne pranë Parisit më 11 nëntor 1918. Katër perandori u shkatërruan dhe harta e Europës ndryshoi. Lufta e I Botërore ishte një makineri vdekjeprurëse. Industrializ