Rezultate te kerkimit per termin: +Havzi +Nela

Meta: total 322 / total_found 322 / time 0.000 / keyword[0] havzi / docs[0] 460 / hits[0] 1012 / keyword[1] nela / docs[1] 728 / hits[1] 1228 /
Kumbaro nis nga Kukësi maratonën e leximeve
  • 2018-11-01

Kumbaro nis nga Kukësi maratonën e leximeve

Martiri i fundit i poezisë Havzi Nela, u var në litar në qytetin e Kukësit, vetëm pse shkroi një poezi. 30 vite më vonë nisim nga Kukësi Lëvizjen kombëtare për Lexim, sepse ky qytet, edhe në kohërat më të errta ka prodhuar tokë pjellore për shpirtrat letrarë- me këto fjalë Minis

No Pic available
  • 2018-08-11

Kumbaro kujton Havzi Nelën, poetin e ekzekutuar nga shënimet për Enver Hoxhën

30 vjetori i vdekjes së poetit nga Kukësi Havzi Nela është kujtuar nga njerëz të letrave por edhe nga Autoriteti për Hapjen e Dosjeve të komunizmit i cili ka bërë publike për studiuesit dokumenta të përndjekjes së tij. Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro ka zgjedhur disa vargje të Ne

30 vite nga varja e Havzi Nelës, Basha: E keqja mund të përsëritet
  • 2018-08-10

30 vite nga varja e Havzi Nelës, Basha: E keqja mund të përsëritet

Në një postim në rrjetet sociale, kryetari i PD-sës Lulzim Basha, ka shkruar një mesazh në përkujtim të 30 vjetorit të vrasjes së poetit Havzi Nela. Basha thekson në mesazhin e tij se Mbi një komb të tërë rëndon edhe sot mëkati për varjen në litar të një poeti për vargjet e tij

Burgu kthehet në fshat, banorët dëshmitarë të dhunës së diktaturës
  • 2018-06-01

Burgu kthehet në fshat, banorët dëshmitarë të dhunës së diktaturës

Në Shën Vasil, një fshat i vendosur buzë rrugës nacionale 15 kilometra larg Sarandës, banorët ende jetojnë mes rrënojave dhe kujtimeve të burgut dhe ish-kampit famëkeq të punës gjatë periudhës së regjimit komunist. Shtëpinë e Andon Gjonit në këtë fshat e vizitojnë herë pas h

Berisha: Urrejtja e Ramës për Kukësin, e njëjtë si e babait të tij
  • 2018-04-04

Berisha: Urrejtja e Ramës për Kukësin, e njëjtë si e babait të tij

Ish-kryeministri Sali Berisha e ka krahasuar ka dënuar incidentin në Gjykatën e Tiranës mes policisë dhe deputetëtve të opozitës për të arrestuait e Rrugës së Kombit. Në një status në Facebook, Berisha ka deklaruar se Rama ka të njëjtën urrejtje si babai i tij që urdhëroi ekzekut

Ta bëjmë Spaçin, që të mos e përsëritim atë! (Foto)
  • 2018-03-20

Ta bëjmë Spaçin, që të mos e përsëritim atë! (Foto)

Ish-burgu famëkeq i Spaçit, ku u persekutuan për dekada qindra e qindra shqiptarë në regjimin komunist, ndodhet në degradim të plotë, si një plagë të cilën po e mbyll koha me erozionin e pashmangshëm.  Që nga viti 1991 aty gjithçka është shkatërruar dhe grabitur, ku përveç ndonj

No Pic available
  • 2017-08-27

Berisha komenton ministrat e qeverisë së Noriegës e mesazhin pas Ruçit

Ish kryeministri Sali Berisha nuk mund të mos rrinte pa komentuar kabinetin e ri qeveritar por dhe emërimin e Gramoz Ruçit në postin e krytarit të Parlamentit. Postimi i pare  Qeveria e Norieges si lukuni e tepsise, bije e krimit, vjedhjes dhe kleptokracise! Te dashur miq, Noriega sot njof