Rezultate te kerkimit per termin: +Havzi +Nelaj

Meta: total 18 / total_found 18 / time 0.000 / keyword[0] havzi / docs[0] 460 / hits[0] 1012 / keyword[1] nelaj / docs[1] 428 / hits[1] 833 /
No Pic available
  • 2016-09-05

Të përndjekurit politikë të Dibrës të kujtojnë rolin e Kristaq Ramës në diktaturë, para se të shkojnë në votime

Thirrje - Të nderuar bashkëvuajtës të Dibrës demokrate Në këto ditë të fushatës zgjedhore për Kryetarin e Bashkis se Dibrës, para syve na dalin ato pamje të tmerrshme të atyre viteve të errëta të kaluara në periudhën e zezë të sundimit komunist. Mbi të gjitha na dalin para s

No Pic available
  • 2016-01-27

Vepra letrare e I. Kadaresë e shkruar gjatë diktaturës ka qenë vepër me tipare disidente

Në kuadrin e 80-vjetorit të lindjes së shkrimtarit Nga Thanas L. GJIKA Ismail Kadareja ka qenë shkrimtari ynë më i talentuar, më prodhimtar dhe më i lexuar i kohës së diktaturës. Madje ai vijon të jetë shkrimtari më prodhimtar dhe më i lexuar edhe sot, njëzet e pese vjet mbas shkërm

No Pic available
  • 2015-04-20

Ish-të përndjekurit duhet Të Mos Harrojnë!

Duke dëgjuar fjalët e bashkëvuajtësve të mi, më dalin para syve, si në një ekran, portretet e paharruara të dy të përndjekurve politikë, Xhemal Mustafarajt dhe Fadil Ndreut që, megjithë kërcënimin e forcave të sigurimit të zi të shtetit, që ende ishte në fuqi, më 27 nëntor

No Pic available
  • 2013-06-19

Drejt fitores, nxirreni në pension të parakohshëm dështakun e artit

19-06-2013 / Nga Reshat Kripa Në këto ditë të fundit të fushatës zgjedhore për Kuvendin e Shqipërisë, para syve më del ajo pamje e tmerrshme e atyre viteve të errëta të kaluara në periudhën e zezë të sundimit

No Pic available
  • 2012-12-18

Persekutimi i shkrimtarëve dhe artistëve nga diktatura komuniste

18-12-2012 / Nga Visar Zhiti Ka patur një kohë paradoksale, të pabesueshme dhe të rëndë, aspak të largët, madje ngjitur me tonën si pas një muri tashmë të shembur, kur në Shqipëri dënoheshin shkrimtarë e artist&eum

Edi Rama, i detyruar t’i gënjejë të gjithë
  • 2012-04-02

Edi Rama, i detyruar t’i gënjejë të gjithë

02-04-2012 / Gazeta 55 Rama gënjen ish-të përndjekurit, pasi përfaqëson partinë e bllokmenëve, gënjen biznesmenët, pasi përfaqëson partinë e kolektivizmit, gënjen socialistët, pasi s’po u garanton atyre asnjë prog

Të përndjekurit, 145  emrat që marrin paratë
  • 2012-01-24

Të përndjekurit, 145 emrat që marrin paratë

Të përndjekur politikë gjatë një proteste përpara Kryeministrisë Kësti i radhës hidhet në bankë Emri    Mbiemri SULEJMAN    BEGOVIQI SHABAN    MANERKOLLI AHMET    RUSI FILIP    PAPATHANA RRAPO    SHAHAJ ILO    KAPEDANI KOSTA    ZAFIRATI SELIM    QARRI NESHAT