Rezultate te kerkimit per termin: +Hebrenjve

Total: 1759
No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:30.637Z

HOLOKAUSTI, gjenocidi ndaj hebrenjve

Vdekja e mbi 6 milion hebrenjve gjatë Luftës së dytë botërore është cilësuar si një akt tek i cili duhet të reflektojnë të gjithë, për të pasur më shumë paqe kudo në botë. Gjatë konferencës së “Shqipëria, shqiptarët dhe holokausti, një nënçështje brenda kontek

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:20.376Z

Qarrishta, fshati shqiptar i hebrenjve

Ishte viti 1942 kur një fshat i vogël i Librazhdit, i pozicionuar thellë rrëzë malit do të shkruante historinë e besnikërisë, trimërisë dhe mikpritjes së shqiptarëve. 26 hebrenj, të cilët në atë kohë ndiqeshin nga gjermanët do të strehoheshin për rreth 2 vite e gjysmë në Q

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:35.964Z

Ridimensionohet “Rruga e hebrenjve”

Gjatë viteve të fundit janë realizuar projekte të rëndësishme për restaurimin dhe mirëmbajtjen e objekteve me vlerë kulturore dhe historike, për ato që janë shpallur “Monument kulture” në rrethin e Vlorës. Ymer Yzeiri, drejtor i Drejtorisë Rajonale të Monumenteve të Kulturës, t

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:21.932Z

Shqipëria dhe shpëtimi i hebrenjve

17-09-2011 / Nga Ferid Shehu Mërgata shqiptare në Belgjikë mban një konferencë me historianë të mirënjohur të fushësInicuar nga mërgata shqiptare në Belgjikë, dje në Muzeun e Hebrenjve në Bruksel, u mbajt Konferenca "Sh

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:38.297Z

Autobusi i hebrenjve tërbon Majkëll Blumbergun

Share Një autobus, që transporton kryesisht hebrenj- ku burrat ulen në fillim dhe gratë në fund- ka provokuar një reagim të furishëm nga kryetari i Bashkisë së Nju Jorkut. Majkëll Blumberg tha se segregacionet gjinore në autobusët publikë nuk janë të lejuar dh

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:46.531Z

Të vërtetat e hebrenjve në Shqipëri

Vepra e titulluar "Hebrenjtë në Shqipëri, prania dhe shpëtimi", (Jews in Albania, the Presence and Salvation), me autor prof. Shaban Sinanin, studiues, historian, deri pak vite më parë drejtor i Arkivave Kombëtare të Shqipërisë, na lejon, shumëve prej nesh të zbulojmë përbërjen dhe pr

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:44.829Z

Belgjika, në kërkim të vrasësit të hebrenjve

Atentati Policia e Belgjikës nisi një operacion masiv kërkimi për një atentator që hapi zjarr dhe vrau dy hebrenj e një grua franceze në Muzeun e Hebrenjve në Bruksel, një sulm për të cilin dyshohet shumë se kishte motive antisemite. Siguria në të gjitha institucionet hebraike në Bel

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama