Rezultate te kerkimit per termin: +Hekuran +Isai

Meta: total 158 / total_found 158 / time 0.000 / keyword[0] hekuran / docs[0] 2129 / hits[0] 3602 / keyword[1] isai / docs[1] 381 / hits[1] 628 /
Salianji: Je më keq se Hekuran Isai. Lleshaj: Faleminderit për metaforën
  • 2019-02-06

Salianji: Je më keq se Hekuran Isai. Lleshaj: Faleminderit për metaforën

Komisioni i Medias dhe Edukimit ka qenë i thirrur ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj, për të dhënë sqarime lidhur me dhunën policore të ushtruar ndaj studentëve, në ambientet e fakultetit. Seanca është shoqëruar me debate dhe  deputeti i PD-se, Ervin Salianji ka kërkuar të dije ng

Pedagogët i vënë drynin Filologjikut, nisin grevën (Foto)
  • 2019-01-21

Pedagogët i vënë drynin Filologjikut, nisin grevën (Foto)

Ashtu siç kishin paralajmëruar, pedagogët e Fakultetit të Historisë dhe Filologjisë kanë nisur sot grevën. Vendimi i tyre është marrë për të mbështetur studentët dhe kauzën e tyre. Në protestë ndodhen dhe studentët, të cilët që prej fillimit të dhjetorit kanë bojkotuar mësi

Avni Rustemi, nga vrasja dhe balsamosja në 1924, tek hapja e arkivolit pas 58 vjetësh
  • 2017-04-22

Avni Rustemi, nga vrasja dhe balsamosja në 1924, tek hapja e arkivolit pas 58 vjetësh

Dy foto të rralla të Avni Rustemit në arkivol të viteve 1924 kur ai vdiq dhe në 1982 kur arkivoli u hap pas 58 vjetësh janë publikuar sot nga studiuesi dhe Kastriot Dervishi. Përmes një postimi në FB Dervishi shkruan: Më 20 prill 1924 Avni Rustemi u plagos nga Isuf Reçi. Dy ditë më von

Cilët ishin tre vrasësit e Mehmet Shehut dhe çfarë u ndodhi (dhe si e hodhi nga shkallët ministrin e Brendshëm, Enver Hoxha)
  • 2016-12-15

Cilët ishin tre vrasësit e Mehmet Shehut dhe çfarë u ndodhi (dhe si e hodhi nga shkallët ministrin e Brendshëm, Enver Hoxha)

Nga Idajet Beqiri Në këtë rrëfim të gjatë për eliminimin e kryeministrit Mehmet Shehu, kemi arritur në pikën kulmore, kurorëzimin e skenarit ogurzi në natën e 17-18 dhjetorit 35 vite më parë. Ja si kanë rrjedhur ngjarjet: Mbledhja e Byrosë Politike e 17 dhjetorit 1981 për shumic

Gënjeshtrat e Fatos Lubonjës për Kadarenë (dhe një ndjesë e munguar për akuzën e vrasjes së 7 personave nga i ati)
  • 2016-12-07

Gënjeshtrat e Fatos Lubonjës për Kadarenë (dhe një ndjesë e munguar për akuzën e vrasjes së 7 personave nga i ati)

Nga Çerçiz Loloçi Fatos Lubonja i është rikthyer sërish polemikës me Kadarenë, duke marrë shkas nga botimi i fundit i UET Press me titull Kadare në dokumentet e Pallatit të Ëndrrave, të autorit Dashnor Kaloçi. Konsekuent në ligësinë e tij, qysh nga largimi i shkrimtarit në Fran

Pse e refuzuam Sali Berishën më 9 dhjetor 1990 në Qytetin Studenti
  • 2016-12-07

Pse e refuzuam Sali Berishën më 9 dhjetor 1990 në Qytetin Studenti

Banorët e rinj të Qytetit Studenti ishin paqësorë përballë një shteti të dhunshëm të mbushur plot urrejtje. Të rinjtë ishin evropianë përballë mbretërisë së mediokritetit, ndaj vendosën të ngrihen e ti japin fund njëherë e përgjithmonë diktaturës komuniste. Vullnet Spahi

Kontrabanda e cigareve, djali i Enverit: Im atë, çdo vendim e mori për të mirën e shtetit
  • 2016-11-19

Kontrabanda e cigareve, djali i Enverit: Im atë, çdo vendim e mori për të mirën e shtetit

Im atë dinte se çbënte. Kështu shprehet djali i diktatorit Enver Hoxha, Iliri, në lidhje vendimin e të atit për të lejuar kontrabandën e cigareve të huaja përmes Shqipërisë. Bar hamë dhe parimet nuk i shkelim. Kjo është një nga thëniet e njohura të diktatorit Enver Hoxha, por