Rezultate te kerkimit per termin: +Heminguejn

Meta: total 11 / total_found 11 / time 0.000 / keyword[0] heminguejn / docs[0] 11 / hits[0] 12 /
Kur CIA dashuronte një libër dashurie
  • 2017-06-21

Kur CIA dashuronte një libër dashurie

57 vjetori i vdekjes së Boris Pastërnak rikthen leximet e Doktor Zhivagos Doktor Zhivago nuk është vetëm një libër I bukur për dashurinë, por një libër që vazhdon të emancipojë shoqëri. Në 57 vjetorin e ndarjes nga jeta të Boris Pastërnak, botuesit e këtij romani në të gjithë b

No Pic available
  • 2014-09-30

Mbresa nga Parisi i shqiptarëve

Pasi avioni lë pas qiellin e murrëtyer të Tiranës, nuk ka gjë më të këndellëse, por edhe më të vështirë se të përshkruash Parisin në vjeshtë. Parisin e një vjeshte pranverore, të rrallëhershme, si ajo

No Pic available
  • 2013-12-01

Ismail Kadare, gjysëm shekulli iGjeneralit të ushtrisë së vdekur

Vreme, Beograd: Ismail Kadare (lindur në vitin 1936 në Gjirokastër, nëJugtëShqipërisë) është ndoshta shkrimtari më i rëndësishëm bashkëkohor ballkanik ende i agjallë…Djep dhe varrIsmail Kadare (lindur në vitin 1936 në Gjirokastër, në Jug të Shqipërisë) është ndoshta sh

No Pic available
  • 2013-08-27

'Sfida' me Heminguejn

Ngjarjet e romanit "Kallëzimi i një anijehumburi" e nisin jetën nga një reportazh (në fakt për shkollën amerikano-latine ai lloj rrëfimi quhet reportazh, por për ne s'është i tillë), ku tregohet jeta e mbrame e një të mbijetuari n

Historia e yllit të bejsbollit amerikan Joe DiMaggio
  • 2013-08-22

Historia e yllit të bejsbollit amerikan Joe DiMaggio

Nga martesa me Marylin Monro tek vlerësimi i Bill Clinton Lojtari i bejsbollit Joe DiMaggio u lind në 25 nëntor, 1914, në Martinez, Kaliforni. Ai ishte fëmija i tetë i Giuseppe dhe Rosalie DiMaggio, emigrantë italianë që erdhën nga Siçilia në Amerikë, në vitin 1898. Një vit pas lindje

No Pic available
  • 2013-06-12

Petro Marko, shkrimtarii brezit të humbur

TIRANE - Petro Marko, mjeshtër i poezisë, gazetar rebel, njeriu i burgosur dhe gjithmonë i lirë, që në radhë të parë është prozator i madh; me një kontribut të vyer në lavrimin e romanit. Portretizimi i figurës unike të

No Pic available
  • 2009-12-23

Petro Marko: Edhe ndjenjat janë stil

Autori kujton takimin e parë me shkrimtarin Petro Marko, në shtëpinë e tij. Mbi dashurinë, letërsinë, stilin dhe marrëzinë e një shkrimtari. Dialogët për jetën, famën, femrën, romanin "Qyteti i fundit", ashtu siç i mban mend, Roland Gjoza, dy dekada më pas. Më 27 dhjetor bëhen