Rezultate te kerkimit per termin: +Henri +Matisse

Meta: total 34 / total_found 34 / time 0.000 / keyword[0] henri / docs[0] 2485 / hits[0] 4179 / keyword[1] matisse / docs[1] 98 / hits[1] 134 /
A mund ta nxjerrim Kodrën nga kuadri i një tabloje?
  • 2017-06-23

A mund ta nxjerrim Kodrën nga kuadri i një tabloje?

(Apo një pyetje adresuar kuratorëve të artit) Luan Rama Kodra ka vite që ka vdekur. Emri dhe arti i tij bënë histori: nga kodra e Ishmit ku u rrit jetim, pastaj përmes detit dhe bohemia e tij si artist në Itali. Shqipëri-Itali-Europë Përveç disa studimeve të pakta mbi veprën e tij, pad

Çfarë ka ndodhur më 25 tetor?
  • 2016-10-25

Çfarë ka ndodhur më 25 tetor?

1400 – Geoffrey Chaucer vdiq në Londër në moshën 57- vjeçare; i njohur si Ati i letërsisë angleze; poeti më i madh i anglishtes së mesjetës; i pari i varrosur në Këndin e Poetëve në Westminster Abbey. Sa ishte gjallë, Chauser fitoi famë si; shkrimtar, alkimist, filozof, astron

Peizazhi i Sadik Kacelit, mes Parisit dhe Tiranës
  • 2016-04-30

Peizazhi i Sadik Kacelit, mes Parisit dhe Tiranës

Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Bujar Nishani, dekoron sot me Urdhërin, "Nderi i Kombit", Piktorin e Popullit, Sadik Kaceli (1914 - 2000). Kaceli është një nga mjeshtrit e pikturës shqiptare. I shkolluar në Francë, me rekomandime të piktorëve të mëdhenj të kohës në kryqen

No Pic available
  • 2016-04-11

Pikturat e Van Gogh, Picasso, Rembrand të fsheshura në Dosjet e Panamasë

Të fshehur në dosjet e një firme konsulence ligjore në Panama, gjenden përgjigjet për misteret e historisë nga kryevepra të Van Gogut Pikasos, Rembrandit dhe kryemjeshtrave të tjerë. Dokumentet e Panamasë ofrojnë një pamje të paprecedent mbi lidhjet mes tregtisë ndërkombëtare të ar

Kaceli alkimia Lindje-Perendim ne pikture
  • 2014-10-17

Kaceli alkimia Lindje-Perendim ne pikture

e Enjte 16 Tetor 20141559 pm p classwp-caption-text Pergatitje per dasme kompozim i paekspozuar me pare i Sadik KacelitbrbrNudo peizazhe atmosfere dasme Piktori Sadik Kaceli diti ti ruhej realizimit socialist duke mbajtur linjen e tij te bute brDhe nuk ishte e rastit pse sistemi

Artan Shabani: Sadik Kaceli ështënjë aristokrat i pikturës shqiptare
  • 2014-10-16

Artan Shabani: Sadik Kaceli ështënjë aristokrat i pikturës shqiptare

Artan Shabani,  drejtor i GKA, dha dje paradite një konferencë për shtyp në praninë e të birit të piktorit Buron Kaceli dhe Gëzim Qëndros,  dy kuratorëve të ekspozitës. Pasi përshkroi shkurtimisht krijimtarisë së ar

No Pic available
  • 2014-10-13

Kryeveprat e Van Gog, Da Vinçitdhe Matisses në Luvrin e Abu Dabit

Kryeveprat e Leonardo da Vincit, Vincent Van Gogh, Claude Monet, Henri Matisse dhe Andy Wahrol bëjnë pjesë mes 300 veprave që do të jepen përkohësisht nga 13 muze francezë për hapjen e muzeut Luvri i Abu Dabit, njoftoi sot emirati.”Komunikata,