Rezultate te kerkimit per termin: +Herman +Bernstein

Total: 27
No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:41.456Z

Java kulturore shqiptaro-britanike kulmon me prezantimin mbi Herman Bernstein

-Ambasadori shqiptar, Mal Berisha publikon fakte të panjohura për figurën e Z.Herman Bernstein-TIRANE, 7 Qershor/ATSH/- Ambasada e Shqipërisë në Londër i ka kushtuar Diplomacisë Kulturore një rëndësi të veçantë. Pas një serie të gjatë veprimtarishë kulturore artistike të organizua

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:55.739Z

Herman D. Berstein ambasadori filoshqiptar qe sherbeu si ure lidhese mes SHBA-se e Shqiperise

Duke filluar nga 28 korriku 1922 kur per here te pare filluan marredheniet diplomatike midis SHBA-se dhe Shqiperise me Maxwell Blackun ne ofiqin e komisarit me pas me ministrat fuqiplote Grant Smithin po brenda atij viti duke vazhduar me tej me Charles C. Hart Herman Bernstein Po

No Pic available
  • 2020-09-15T14:10:13.589Z

Mbretin Zog ashtu siç nuk e keni parë asnjëherë(Video)

Videoja e mëposhtme u publikua nga Arkivi i Qendrës së Historisë Hebraike në Neë York. Aty shihet fillimisht një vizitë e ambasadorit amerikan të asaj kohe në Tiranë, Herman Bernstein, në qytetin e Krujës. Më pas ambasadori takohe

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:31.499Z

Stërnipi i ambasadorit amerikan të viteve 30 viziton ambasadën e SHBA në Tiranë (FOTO)

Ambasadori Lu mirëpriti Boaz Nash në Ambasadën Amerikane në Tiranë. Z. Nash është stërnipi i Herman Bernstein i cili shërbeu si Ambasador në Shqipëri nga viti 1930 deri më 1933. Ambasadori Lu i tregoi Boaz-it ambientet e ambasadës dhe ish-zyrën e banesën e stërgjyshit të tij. Ambasa

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:32.063Z

Argumentat e reja: Ajnshtajn vizite sekrete në Shqipëri

TIRANE-Ne vitin 1931, Albert Einstein mund të ketë kryer një vizitë të fshehtë në Shqipëri. Është pajisur me një pasaportë shqiptare, mbase edhe me emër të ndryshuar. Burimet e deritanishme dëshmojnë se këtë pasaportë e ka marrë në Pogradec. Mandej, pas një qëndrimi tredit

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:31.507Z

Albert Einstein: Një vizitor i fshehtë në Shqipëri?

Prej vitesh, Shaban Sinani ka kërkuar e studiuar në lidhje me çështjen e hebrenjve në Shqipëri gjatë Luftës së Dytë Botërore. Studimin e ka kurorëzuar me monografinë shkencore të titulluar "Hebrenjtë në Shqipëri - prania dhe shpëtimi", vëllim që është botuar prej shtëpisë bot

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:41.212Z

Një nuse demokratike për mbretërinë shqiptare

Ilir Ikonomi Në vitin 1930, aq i madh ishte meraku për nusen e ardhshme të mbretit beqar Ahmet Zog, saqë oborri mbretëror iu drejtua për ndihmë kryediplomatit amerikan në Tiranë, Herman Bernstein. Në një kabllogram të datës 4 dhjetor për sekretarin e shtetit në Uashington, ministri Be

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama