Rezultate te kerkimit per termin: +Hermann +Hesse

Meta: total 17 / total_found 17 / time 0.000 / keyword[0] hermann / docs[0] 185 / hits[0] 270 / keyword[1] hesse / docs[1] 50 / hits[1] 117 /
Çfarë ka ndodhur më 2 korrik?
  • 2016-07-02

Çfarë ka ndodhur më 2 korrik?

437 – Valentinian III fillon mbretërimin mbi Perandorinë Romake të Perëndimit. Nëna e tij Galla Placidia (nga familja konstandiniane) përfundoi regjencën, por vazhdoi të ushtrojë ndikim politik. Mbretërimi Valentinian u shënua me shpërbërjen e Perandorisë Perëndimore; ai humbi p

Qemal Stafa, historia 70-vjeçare e Stadiumit Kombëtar
  • 2016-05-11

Qemal Stafa, historia 70-vjeçare e Stadiumit Kombëtar

NGA BESNIK DIZDARI Indrodukt... Me sa duket, erdhi edhe radha ime. Mbasi kanë folur, kanë kundërshtuar, kanë komentuar, kanë polemizuar, kanë akuzuar, kanë debatuar, kanë ironizuar kushedi sa të tjerë. Kësisoj të duket se jam i fundit. Ndonëse kam qenë i pari. Kam qenë i pari q

100 librat qe cdokush duhet te lexoje para se te vdese
  • 2015-11-13

100 librat qe cdokush duhet te lexoje para se te vdese

Transmetuar me 13112015 - 1609 PUBLICITET Kur behet fjale per te sugjeruar libra nuk eshte edhe aq e thjeshte duke marre parasysh shijet preferencat dhe botekuptimet e cdo lexuesi Sipas studimeve zakonisht ne priremi te lexojm

100 librat që çdokush duhet të lexojë para se të vdesë
  • 2015-11-11

100 librat që çdokush duhet të lexojë para se të vdesë

Kur bëhet fjalë për të sugjeruar libra, nuk është edhe aq e thjeshtë, duke marrë parasysh shijet, preferencat dhe botëkuptimet e çdo lexuesi. Sipas studimeve, zakonisht ne priremi të lexojmë bazuar mbi sugjerimet e rrethit të ngushtë të miqve, profesorëve apo njerëzve tek të ci

(Ri)Lexime
  • 2013-12-27

(Ri)Lexime

Gazmend Krasniqi Dhjetori i Nobelit      Muaji dhjetor është muaji i Nobel-it, si çmim, por edhe si përkujtim i njeriut që e bëri të mundur këtë ngjarje të rëndësisë botërore, sepse ai vdiq më datën dhjetë të këtij muaji. Në këtë kuadër futet edhe ligjërata e fituesit të

I njohur dhe i harruar
  • 2012-04-09

I njohur dhe i harruar

Laureati i çmimit Nobel për letërsi Hermann Hesse vdiq para 50 vjetësh. Por vepra e tij jeton. Ai është një nga shkrimtarët më të njohur gjermanë në botë. Edhe pse e kishin harruar për një kohë të gjatë.Kur duan të tregoj në sa pa vlerë është bërë diçka, atëherë gjermanë

Në xhelatinën e kujtimeve
  • 2011-10-31

Në xhelatinën e kujtimeve

Dr. Sabina Osmanovic Ti e ke harruar fëmijërinë tënde, nga thellësia e shpirtit tënd ajo të mëton. Ajo do të të bëjë të vuash aq gjatë, deri sa ti tia dëgjosh zërin.  / Hermann Hesse Nuk duhet të kem qenë më shumë se 7 vjeç, kur kam lexuar të parin libër për të rritur. Bil