Rezultate te kerkimit per termin: +Heterogjeniteti

Meta: total 21 / total_found 21 / time 0.000 / keyword[0] heterogjeniteti / docs[0] 21 / hits[0] 23 /
Henri Çili i përgjigjet Artan Fugës: Je punist, ke marrë 400-500 mijë euro nga universitetet private
  • 2017-03-11

Henri Çili i përgjigjet Artan Fugës: Je punist, ke marrë 400-500 mijë euro nga universitetet private

Botuesi i gazetës Mapo, Herni Çili i përgjigjet filozofit dhe pedagogut Artan Fuga për reforëmn në arsim, për bashkëpunimin me UET, raportet personale dhe qëndrimet e fundit të tij mbi situatën politike. Në një shkrim të gjatë në Mapo, teksa e cilëson hipokrit e punist, Cili shk

Dossier/ Faik Konica e këshillonte me një letër Princ Vidin të ruhej nga intrigantët shqiptarë
  • 2017-01-01

Dossier/ Faik Konica e këshillonte me një letër Princ Vidin të ruhej nga intrigantët shqiptarë

Periudha e qeverisjes së Wied-it në Shqipëri (7 mars 3 shtator 1914) u mbizotërua nga kontradikta të mëdha të brendshme dhe të jashtme. Konfliktet e brendshme buronin nga heterogjeniteti fetar i popullsisë shqiptare, politikat personale të figurave politike dhe po ashtu edhe nga tenta

ANALIZA/ Çdo të thotë vrasja e ambasadorit për marrëdhëniet ndërmjet Rusisë dhe Turqisë (dhe loja e fuqive të mëdha)
  • 2016-12-21

ANALIZA/ Çdo të thotë vrasja e ambasadorit për marrëdhëniet ndërmjet Rusisë dhe Turqisë (dhe loja e fuqive të mëdha)

Gjendja aktuale e marrëdhënieve ndërmjet dy vendeve ngjan më shumë me atë të vitit 1903 sesa 1914, ndërsa Siria e sotme me Maqedoninë një shekull më parë, kur një ushtar shqiptar i Perandorisë Osmane vrau konsullin rus në Manastir. Nga Akin Ünver* «Turku e vrau konsullin rus []

Arbër Zaimi: Ja pse Erion Veliaj dhe Mjaft zhgënjyen!
  • 2016-04-17

Arbër Zaimi: Ja pse Erion Veliaj dhe Mjaft zhgënjyen!

Dritare.net- Çfarë është Lëvizja VETËVENDOSJE! dhe cili është pozicioni juaj në këtë Lëvizje? Arbër Zaimi- Lëvizja VETËVENDOSJE! është krijuar në vitin 2005, prej një komuniteti aktivistësh politikë dhe shoqërorë, me histori të ndryshme personale dhe organizative. Është kr

Një ristart i domosdoshëm për qytetet shqiptare
  • 2015-09-16

Një ristart i domosdoshëm për qytetet shqiptare

Nga Gentian Kaprata Prishja e balancave të vendosura për 45 vjet nga regjimi komunist, në fillimvitet '90-të provokoi një sërë ngjarjesh në Shqipërinë e tranzicionit. Më e dhimbshmja ndër to ishte eksodi masiv i shqiptarëve. Eksod, që kishte dy kahe. Shqiptarë që i largoheshin Shqip

No Pic available
  • 2015-07-30

Sforcimi i religjionit te shqiptarët, thembra e Akilit që vret

Fanatizmin fetar te shqiptarët e kanë mbjellë dhe e mbjellin kryesisht kundërshtarët historikë të shqiptarëve dhe shtetet që për interesa të tyre gjeostrategjike mundohen t'i zgjerojnë kufijtë e konfliktit anti-Perëndim. Kështu është vepruar që nga koha e fillimit të tkurrjes s

Gladiatorët: Historia e vërtetë e heronjve të amfiteatrit romak
  • 2014-04-15

Gladiatorët: Historia e vërtetë e heronjve të amfiteatrit romak

Origjina e tyre, si rekrutoheshin mënyrat dhe rregullat e të luftuarit Prof. Kathleen Coleman / BBC Romakët e lashtë shihen gjithnjë si origjina e qytetërimit të botës perëndimore, por ata i konsideronin përballjet e gladiatorëve si një formë argëtimi normale. Kathleen Coleman e për