Rezultate te kerkimit per termin: +Hidro

Total: 554
No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:49.067Z

100 për qind energji hidro, a është shenjë zhvillimi a prapambetjeje?

Banka Botërore ka ndërtuar një databazë nga ku Shqipëria rezulton një rekord i pazakontë botëror. Një nga të paktat vende në planet që e siguron të gjithë energjinë elektrike nga uji. Po a është kjo diçka për t'u gëzuar? Autor: Gjergj Erebara | BIRN | Tiranë Si

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:02.209Z

Energjia në Shqipëri, mbi 90% hidro

Veprat prodhuese në Shqipëri janë totalisht prodhim hidro, pra kemi një prodhim energjie të pastër pa ndikime në mjedis. HEC-et më të mëdhenj ndodhen në veri të vendit (Vau i Dejës, Koman, Fierzë), ndërsa pjesa tjetër, kryesisht ato me kapacitet më të vogël, janë të shpërndara

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:49.081Z

100 për qind energji hidro, a është kjo shenjë zhvillimi a prapambetjeje e Shqipërisë?

Banka Botërore ka ndërtuar një databazë nga ku Shqipëria rezulton një rekord i pazakontë botëror. Një nga të paktat vende në planet që e siguron të gjithë energjinë elektrike nga uji. Po a është kjo diçka për tu gëzuar? Nga Gjergj Erebara Si zakonisht, Shqipëria është e fun

No Pic available
  • 2020-09-15T14:03:24.757Z

Shkozet, shkrumbohet magazina e hidro-sanitareve

Hetimi, digjen 800 metër katrorë, po punohet për vlerësimin e dëmeve materiale. Dyshimi, zjarri për shkak të një shkëndije elektrike Përfshihet nga flakët një magazinë hidro-sanitare në afërsi të Shkozetit, digjet një sipërfaqe prej 800 metër katrorësh. Mësohet se fatmirësi

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:58.972Z

Zjarr në autostradë, digjet fabrika e hidro-sanitareve

Një zjarr i madh ka rënë ditën e djeshme në firmën “Henri” sh.p.k., ndërsa ka rrezikuar edhe dy ndërtesa të tjera, si dhe stacionin elektrik të Kasharit, që ndodhet aty pranë Një zjarr i madh ka rënë në një fabrikë në autostradën Tiranë-Durrës, duke djegur një fabrikë h

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:50.223Z

FMN: Shqipëria duhet të shfrytëzojë rezervat e mëdha hidro-energjitike

Shefi i misionit të FMN-së për Shqipërinë, Nadeem Ilahi, vlerëson se sektori i energjisë në Shqipëri ka disa probleme themelore që kërkojnë zgjidhje dhe se vendi duhet të shfrytëzojë rezervat e mëdha hidro-energjitike. Në një intervistë për Zërin e Amerikës zyrtari i FMN-së me

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:50.317Z

Hidro-politika, aty ku i mbyturi të mbyt

Nocionet enciklopedike njoftojnë se trupi i njeriut është i përbërë me 70 për qind nga uji, po ashtu është e vërtetë se vetë planeti tokë është i përbërë nga e njëjta përqindje uji, madje në këtë të vërtetë të madhe hyjnë edhe përmbytjet në ultësirën veri-perëndimore

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama