Rezultate te kerkimit per termin: +Historia

Total: 9993
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:17.863Z

Historia e serbëve është historia e Ballkanit

I pari punim serioz pr historin e Ballkanit vjen edhe n shqip. Bhet fjal pr veprn “Historia e serbve” t historianit ek Kostandin Jiriek (1854-1918), i cili pavarsisht se fokusohet mbi Serbin, na ofron historin e gjith rajonit ballkanik. Kjo vepr shqipruar nga Elda Gjana sht nj nga m t

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:22.750Z

Historia tekste alternative

Historia tekste alternative E enjte 28 Mars 2013 1714 Historia tekste alternativeNe kohen kur historia apo rishkrimi i saj vijon te jete term i nxehte jo vetem ne Shqiperi por edhe rajon nje projekt i financuar nga Bashkimi Europian sjell keta kater libra Te publikuar per here te pare ne shqip n

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:49.366Z

Historia e krishterimit

Gazeta ShqipPërgatiti: Dr. Sonila KoraNë epokën postmoderne, aq shumë e dëshiruar të jetojë të tashmen duke harruar rrënjët e saj, historia e kishës dhe e krishterimit, dhe e ndikimit që ato kanë pasur në histori, meriton një vend të veçantë. Kjo ka qenë bindja që ka frymëzuar l

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:14.180Z

Bulqize historia e minatorit

Bulqize historia e minatorit E premte 11 Janar 2013 1346 p styletext-align justify p Bulqize historia e minatoritBanoret e Bulqizes jetet e tyre i kane te lidhura ngushte me kerkimet per krom si i vetmi burim jetese Kujtim Kaja eshte njeri prej tyre i cili eshte i semure rende per sigurua

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:49.970Z

Letërsia dhe historia

Nga Kopi Kyçyku Kultura e këtij fillimshekulli dhe mijëvjetshi mbisundohet nga fryma integruese, nga prirja për ta këqyrur individualen në kontekst universal. Që nga vështirësia për ti kuptuar dukuritë e fizikës ultramoderne, deri në shprehjen, – e vjetër sa bota vetë, – e

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:38.406Z

Historia e Francës përmes publicitetit

Ekspozita  Historia e një vendi mund të tregohet edhe përmes publicitetit. Kjo është forma që Aleanca Franceze e Tiranës dhe Galeria Kombëtare kanë zgjedhur për të treguar historinë e një shteti si Franca. Ekspozita Historia e Francës e treguar përmes publicitetit, do të hapet sot n

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:57.034Z

Historia nuk është gjyqësi

Robert Qafzezi Historikisht, gabimet në lidhje me vizionin e të parit të historisë sonë kanë qenë katastrofike, së pari nga mediokriteti dhe politizimi i historianëve vendas dhe së dyti edhe nga një lloj keqdashjeje prej historianëve të huaj. Gjithashtu, kjo ka ardhur edhe nga optika e

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama