Rezultate te kerkimit per termin: +Historise

Total: 3642
No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:23.589Z

Rishikimi i historise

Rishikimi i historise E diel 07 Prill 2013 1436 Rishikimi i historiseNdryshimi i historise ne tekstet shkollore perplas historianet dhe qendrimet e tyre Shkak eshte bere pretendimi i qeverise turke ndaj shtetit te Kosoves ne kohen kur ky vend dhe Shqiperia po unifikojne programin e tekstit te

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:59.501Z

Te shtatat e historise

e Enjte 2 Tetor 20141218 pm ROLAND QAFOKUbrbr  Nje komision i caktuar per te rishkruar historine ka marre persiper nje8230 nga detyrat me delikate dhe me te debatuara ne Shqiperi qe pas vitit 1990 Ajo qe vlen te permendet eshte se qe ne fillim ky komision duket i kontestuarÂ

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:28.392Z

“Rishkrimi i historise eshte domosdoshmeri"

Pak kohe pas ardhjes ne krye te Institutit te Letersise, Enver Muhameti tregon projektin per rishkrimin e Historise se Letersise Shqipe. Jo vetem qe do te kete kritere te reja shkencore, por do te jete edhe nje histori gjitheperfshirese. Studiues te letrave nga te gjitha trojet shqiptare do te jene

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:24.047Z

Studiuesi arberesh Mandala per rishkrimin e historise

Studiuesi arberesh Mandala per rishkrimin e historise E premte 12 Prill 2013 1353 p styletext-align justifyMatteo Mandala studiuesi i njohur arberesh mban nje qendrim te ashper ndaj kerkeses se qeverise turke mbi doktrinen neootomaniste Mandala eshte nje prej iniciatoreve te peticionit drejtuar

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:25.501Z

Tafaj: Teksti i Historise do te korrigjohet

Ministri i Arsimit, Myqerem Tafaj ka deklaruar se teksti i Historise 12 do te korrigjohet dhe do te terhiqet menjehere nga shkollat qe e kane perzgjedhur. (UPDATE) “Kemi ftuar nje grup specialistesh te cilet do te merren me tekstin e historise”, thote Tafaj. Por ky vendim ka

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:33.290Z

Muri dhe Fundi i Historise

Nga Josef Joffe* Para dy dekadave, disa muaj para shembjes se Murit te Berlinit, profesori amerikan i shkencave politike, Francis Fukuyama, parashikoi "jo vetem fundin e Luftes se Ftohte, por edhe fundin e historise si te tille: me saktesisht, fundin e evolucionit ideologjik te njerezimit dhe univer

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:51.506Z

Iffhs, Collina arbitri me i mire i historise

Italiani Pierluigi Collina eshte shpallur arbitri me i mire i historise nga Instituti Nderkombetar i Historise dhe Statistikave te Futbollit (Iffhs). Kreu aktual i shoqates se arbitrave italiane, mban vendin e pare me 86 pike, 20 me shume se gjermani Markus Merk. Vendi i trete per danezin

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama