Rezultate te kerkimit per termin: +Homs

Meta: total 687 / total_found 687 / time 0.000 / keyword[0] homs / docs[0] 687 / hits[0] 1018 /
No Pic available
  • 2017-05-22

Siri, kryengritësit e fundit largohen nga qyteti Homs

Luftëtarët e fundit kryenegritës dhe familjet e tyre kanë filluar të largohen nga një lagje në Homs, që ishte nën kontroll të kryengritësve, kështu që së shpejti ky qytet do të jetë nën kontroll të plotë të qeverisë së presidentit të Sirisë, Bashar al-Assad. Televizioni shtet

Siri, rinisin luftimet pas hyrjes në fuqi të armëpushimit
  • 2017-05-06

Siri, rinisin luftimet pas hyrjes në fuqi të armëpushimit

Forcat qeveritare siriane dhe rebelët kanë zhvilluar luftime më 6 maj, vetëm pak kohë pasi marrëveshja e armëpushimit për të krijuar zonat e sigurta në Siri, hyri në fuqi, kanë thënë grupet monitoruese. Marrëveshja e zonave të sigurta u arrit nga Rusia, Irani dhe Turqia. Avionët sir

No Pic available
  • 2017-04-09

Sulmi në Siri i kushtoi SHBA-ve mbi 93 milionë dollarë

Sulmi me raketa i SHBA-ve në bazën ajrore të regjimit të Asadit në qytetin Homs të Sirisë, siç theksohet, ka kushtuar së paku 93.81 milionë dollarë, raporton (AA). Gjatë sulmit janë përdorur 59 raketa Tomahawk të cilat u shkrepën nga Mesdheu, ndërsa çdo raketë kushton 1.59 milion

SHBA-të bombardojnë Sirinë, goditet baza e armëve kimike
  • 2017-04-07

SHBA-të bombardojnë Sirinë, goditet baza e armëve kimike

SHBA-të kanë lëshuar 59 raketa Tomahawk drejt bazës ajrore siriane nga ku ishte nisur sulmi me armë kimike në provincën e Idlibit. Bombardimi është kryer për interes të sigurisë së qytetarëve të SHBA-ve, ka pohuar presidenti amerikan Donald Trump, duke i kërkuar botës të bashkohet

No Pic available
  • 2016-12-08

Assad: Fitorja në Aleppo, hapi i madh drejt fundit të luftës civile

Udhëheqësit sirianë dhe rusë refuzuan kërkesën nga forcat rebele dhe fuqitë perëndimore për armëpushim dhe vazhduan fushatën e bombardimeve për rikthimin e Aleppos. Presidenti i Sirisë, Bashar al-Assad tha se forcat qeveritare janë pranë kontrollit të plotë të qytetit, pjesa lindor

No Pic available
  • 2016-12-08

Assad: Fitorja në Alepo, hap i madh drejt fundit të luftës civile

Presidenti sirian Bashar al-Assad ka thënë se një fitore për ushtrinë e tij në Alepo do të ishte një “hap i madh” duke i dhënë fund luftës civile pesë-vjeçare, shkruan BBC. Por ai shtoi se mposhtja e grupeve rebele në qytetin verior nuk do të përfundonte konfliktin. Ai th

Ofensiva ruse me raketa në Siri
  • 2016-11-17

Ofensiva ruse me raketa në Siri

Rusia nisi ofensivën e saj të shumëpritur në Siri vetëm disa orë pasi Vladimir Putin diskutoi konfliktin në telefon me Donald Trump. Sergei Shoigu, Ministri i Mbrojtjes së Rusisë, tha se sulmet ajrore kishin në shënjestër ISIS-in dhe xhihadistët sirianë, depot e tyre të municioneve dh