Rezultate te kerkimit per termin: +Horizonte

Meta: total 578 / total_found 578 / time 0.000 / keyword[0] horizonte / docs[0] 578 / hits[0] 652 /
No Pic available
  • 2017-06-19

Nga Artan Fuga /Katër vite që humbi arsimi shqiptar nën znj. Lindita Nikolla

Nga Artan Fuga/ Padyshim që si zonjë ka mirësjelljen time. Aq më shumë se kam bindjen që as për ligjin për arsimin e lartë dhe as për veprime ose mosveprime thelbësore dikasteriale nuk është ajo përgjegjëse në kuptimin se nuk besoj që është vullneti i saj sovran që ka vendosur p

Kujtohet regjisori i Nëntorit të Dytë
  • 2017-06-15

Kujtohet regjisori i Nëntorit të Dytë

80-të vjetori i lindjes së Viktor Gjikës, një emri të rëndësishëm në historinë e kinematografisë shqiptare do të festohet më 23 qershor në Ministrinë e Kulturës. Ftesa mban emrin e Qëndrës Kombëtare e Kinematografisë dhe Forumit të Mbrojtjes së Autorëve të Audiovizualit .Gjat

No Pic available
  • 2017-06-14

Aleksandri dhe Aristoteli: Mësuesi dhe dishepulli mbret

Carlos Garcia Gual Më i madhi i filozofëve edukon princin e destinuar që të bëhet shumë shpejt më i madhi i pushtuesve: Aristoteli Stagirës, mësues privat i Aleksandrit të Madh të Maqedonisë. Dy figura universale, dy protagonistë absolutë të kohës së tyre, por mbi të gjitha dy burr

Lila: Në Shqipëri pas disa vitesh, por vetëm te Tirana
  • 2017-05-01

Lila: Në Shqipëri pas disa vitesh, por vetëm te Tirana

Andi Lila po përgatitet për një eksperiencë të re pas aventurës së suksesshme te PAS Janina ku arriti të shënonte në ndeshjen e fundit kundër AEK. Mesfushori kuqezi tashmë shikon horizonte të reja dhe këtë e pranon edhe vetë duke theksuar se nuk ka marrë ende asnjë vendim përfundi

In Memoriam/ Adriana Elini Xhajanka, kineastja e madhe e filmit dokumentar shqiptar
  • 2017-04-07

In Memoriam/ Adriana Elini Xhajanka, kineastja e madhe e filmit dokumentar shqiptar

Bota e madhe e artit shqiptar shkëlqen fuqishëm nga puna dhe talenti i sa e sa artistëve të apasionuar , të cilët vunë gjthçka në shërbim të tij, kohën , rininë, forcat për të sjell në art, jetën e përditëshme, punën dhe njerëzit e thjeshtë. Adriana Elini- Xhajanka, regjisore e

No Pic available
  • 2017-04-04

Duhej ta fillonim me letërsinë, pastaj me kinematografinë!

Nga Rezart Palluqi ASKUSH NUK E SHPËTON DOT LETËRSINË E SOCREALIZMIT ME DEBATE MBI KINEMATOGRAFINË. Mbas gati një çerek shekulli, u hap një debat, që nuk po i ngjan dhjetra debateve paraardhës, që shpesh janë përdorur si shashka që bëjnë zhurmë dhe shuhen. E kam fjalën për ndikimin

No Pic available
  • 2017-03-25

Nishani pritje në presidencë për pranverën frankofone 2017

Zhvillimi i teknologjisë, demokracia dhe të drejtat e njeriut, ishin kryefjala e pranverës frankofone 2017.  Presidenti i republikës Bujar Nishani thkesoi gjatë fjalës së tij në pritjen e mbajtur në presidencë, se revolucioni teknologjik dhe kibernetik po ndryshon me shpejtësi jetën