Rezultate te kerkimit per termin: +Horizonte

Meta: total 591 / total_found 591 / time 0.000 / keyword[0] horizonte / docs[0] 591 / hits[0] 665 /
No Pic available
  • 2019-02-02

Sulejman Pitarka, aktori kujtohet në 95-vjetorin e lindjes

95 vjetori i lindjes së aktorit të madh Sulejman Pitarka u përkujtua në pani të familjareve, miqve dhe artisteve në sallën Goethe, të TKEKS. I njohur i aktori i karaktereve, Pitarka do të tërhiqte vëmendjen e publikut që në interpretimin e parë në kinematografi, në rolin e mësuesit

Robert Ndrenika 76 vjeç. Kur interpretonte Qazim Mulletin
  • 2019-01-10

Robert Ndrenika 76 vjeç. Kur interpretonte Qazim Mulletin

Sot Robert Ndrenika një prej ikonave të kinematografisë dhe teatrit shqiptar mbush 76 vjeç. Ai ka lindur më 10 janar të vitit 1942. Roli i tij i parë në kinematografi ka qenë ai i Gjergjit në filmin Oshëtim në bregdet një film i prodhuar më vitin 1966 nën regjinë e Hysen Hakanit. Në

No Pic available
  • 2018-11-09

Rajmond Dunkan dhe historia e jashtëzakonshme shqiptare

Luan Rama Raymond Duncan (Rajmond Dunkan) bën pjesë në atë elite amerikane e cila u shfaq në Parisin e lirë e antipuritan që në fillimet e shekullit XX, ku veç poetit Oscar Wilde, filozofit Ezra Pound, autorit të Uliksit James Joice, që u botua së pari në Paris nga amerikania tjetër S

No Pic available
  • 2018-09-05

Shenjtërimi i Nënë Terezës, Meta: Shembulli i jashtëzakonshëm i dashurisë

Në ditën e Shenjtërimit të Nënë Terezës, Presidenti Ilir Meta e ka nisur ditën sot me një mesazh në Facebook kushtuar humanitares shqiptare. Meta ka përmendur edhe njëherë veprën e saj të rëndësishme, që ka lënë gjurmë në historinë e njerëzimit, ndërsa bëri thirrje që kj

Zyrtare, Spanja divorcohet me trajnerin Fernando Hierro
  • 2018-07-08

Zyrtare, Spanja divorcohet me trajnerin Fernando Hierro

Fernando Hierro nuk do të jetë më trajner apo drejtor sportiv i kombëtares së Spanjës në futboll. Federata Spanjolle e Futbollit (RFEF), përmes një komunikate zyrtare, ka bërë me dije se palët kanë gjetur konsensusin për të ndërprerë bashkëpunimin disavjeçar, pas eliminimit të Sp

Fred, blerja e parë e Manchester United
  • 2018-06-04

Fred, blerja e parë e Manchester United

Manchester United çel merkaton tashmë me goditjen e parë prej miliona euroshe të realizuar. Djajtë e Kuq hapën arkat duke shpenzuar plot 60 milionë euro për lojtarin e Shakthar Donetsk, brazilianin Fred. Mesfushori 25-vjeçar ka mbërritur në Angli në qëndrën sportive të Djajve të Kuq

BALLKANI PERËNDIMOR NË BE ËSHTË ILUZION
  • 2018-05-23

BALLKANI PERËNDIMOR NË BE ËSHTË ILUZION

Argumentimi i Komisionit Evropian tingëllon bindës: “Ose ne eksportojmë stabilitet ose importojmë instabilitet”, e përmbledh rregullisht Komisari i Zgjerimit të BE, Johannes Hahn motivin e BE, për t’u dhënë gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor një perspektivë të q