Rezultate te kerkimit per termin: +Hosteni

Meta: total 84 / total_found 84 / time 0.000 / keyword[0] hosteni / docs[0] 84 / hits[0] 111 /
Shuhet në moshën 67-vjeçare liriku i shqipes, Qazim Shemaj
  • 2017-04-28

Shuhet në moshën 67-vjeçare liriku i shqipes, Qazim Shemaj

Qazim Shemaj, i njohur për vargjet e tij lirike, por dhe për lidhjen e ngushtë me letërsinë ruse, prej së cilës ka sjellë në shqip vargje të poetëve të mrekullueshëm të kësaj kulture, është ndarë nga jeta në moshën 67-të vjeçare, pas një sëmundjeje të rëndë. Ikja e tij ës

Akuzat për dënimet pas Festivalit të 11-të, rrëfimi i Kapexhiut: Roli i Dritëro Agollit!
  • 2017-02-14

Akuzat për dënimet pas Festivalit të 11-të, rrëfimi i Kapexhiut: Roli i Dritëro Agollit!

Ai nuk dëshiron të errësojë kujtimet e tij me mendime të këqija. Rri pak, mendohet, pastaj tund kokën si të dojë ti largojë ato prej vetes. Ai ruan kujtime shumë të bukura nga njohja me Dritëro Agollin dhe nuk do të donte ta prishte atë me hamendësime për dënime, firma Bujar Ka

Berisha sipas një mjeshtri 82-vjeçar të lapsit
  • 2017-01-01

Berisha sipas një mjeshtri 82-vjeçar të lapsit

Ai është 82 vjeç dhe gjithmonë ka me vetë një dosje me laps e letër. Vasil Lalo mund të quhet një nga veteranët e karikaturës shqiptare. E kujton me nostalgji kohën kur u fut për herë të parë në redaksinë e gazetës Bashkimi në vitin 1956 ku nisi të punonte si gazetar dhe pë

45 vite mbush Zylo në 85 vjetorin e Dritëroit
  • 2016-10-13

45 vite mbush Zylo në 85 vjetorin e Dritëroit

Flora Nikolla Zylo me shkëlqimin dhe rënien e tij, një libër më se popullor në Shqipëri, por dhe në shumë vende ku është botuar mbush këtë vit 45 vite që kur për herë të parë u formua si personazh nga një prej njerëzve të rrallë të letrave shqipe, Dritëro Agolli. Ai (Zylo) u

Tjetri në krijimtarinë e Agollit
  • 2016-09-04

Tjetri në krijimtarinë e Agollit

Anila Mullahi Në periudhën para viteve 90, në kontekstin e një tradite të fortë të letërsisë së realizmit socialist, në qendër të veprave letrare vendoseshin heronjtë pozitivë, ata që krijoheshin sipas një modeli standard. Ata zhvilloheshin në vijë lineare dhe shpesh jo në përpu

No Pic available
  • 2016-08-29

Shqipëria e vitit 1980: E vetme kundër botës

Të realizojmë të gjitha detyrat dhe të shkatërrojmë bllokadën, dikton një tabelë në qytetin shqiptar të Shkodrës, por izolimi i Shqipërisë nga bota është rezultat i politikës së brendshme. Pa aleatë dhe e rrethuar nga kombe që kanë pasur synime historike ndaj tokës së saj,

Njerëz të kulturës që vidhnin kulturë?
  • 2016-07-30

Njerëz të kulturës që vidhnin kulturë?

DURO MUSTAFAI Ka ndodhur 40 vjet më parë... Në një nga korridoret e Lidhjes së Shkrimtarëve bisedoja me njeriun e qetë e të urtë, shkrimtarin e ditur, skenaristin e njohur e redaktorin e atëhershëm të gazetës "Drita", Vath Koreshin. Kur befas vjen Dritëro Agolli, që ishte atëherë