Rezultate te kerkimit per termin: +Hysk +Borobojka

Meta: total 4 / total_found 4 / time 0.000 / keyword[0] hysk / docs[0] 93 / hits[0] 120 / keyword[1] borobojka / docs[1] 5 / hits[1] 5 /
No Pic available
  • 2016-06-19

RRËFIME DRITHËRUESE NË NJË SEZON ANKTHI, MAKTHI, FOBIE

Nga Mexhit Prençi Në fokus: Drama e ndaluar Stuhi në prill e Skënder Luarasit, ishin të gjithë bijtë e mi e Artur Milerit etj. Në prag dhe pas Plenumit të Katërt të PPSH, qershor 1973, u vunë në shënjestër autorë dhe vepra që u konsideruan me gabime të rënda ideologjike. Kritika

Letërkëmbime per Vitin e Ri mes Dritëro Agollit dhe Gaqo Veshit
  • 2016-01-04

Letërkëmbime per Vitin e Ri mes Dritëro Agollit dhe Gaqo Veshit

Retrospektivë Gazeta "Drita" 1972 EMERTIMI "VJERSHE" Letër e Bamkë Çomagës drejtuar Hyskë Borobojkës, ku shprehet dëshira për të shkruar vjersha liriko-satirike dhe për t'i botuar ato në të hyrë Viti i Ri Të pata shkruar një letër në atë muaj, kur ishte dita më e gjatë

No Pic available
  • 2009-04-15

Çkam parë e çkam dëgjuar në Tiranë Pas Vdekjes

Nga Hyskë BOROBOJKA Nuk e kam fjalën për komedinë e Çajupit me këtë emër, por ca dukurira të shëmtuara, që ta sjellin shpirtin në majë të hundës. Në shtëpinë e një qytetari trokiti dera. Ishte postieri me çantë në sup, që sillte një letër nga Gjykata e Lartë. Në të thuhej

No Pic available
  • 2008-12-02

Në bankat ku u ulën Enveri, Kadareja dhe Agolli

...Ngjit njeriu kalldrëmet e gurta të Gjirokastrës, kthen kokën majtas e djathtas, i duket sikur i flet dikush; hapa e ndjekin pas, ndaj kthen kokën. Askush. Gjithçka është brenda tij, në ndërgjegjen e tij. Kujtimet. Fëminia. Rinia. Këtu ka kaluar një pjesë të jetës së tij. Gjithçk