Rezultate te kerkimit per termin: +IKSHPK

Meta: total 19 / total_found 19 / time 0.000 / keyword[0] ikshpk / docs[0] 19 / hits[0] 34 /
Shënohet dita botërore e hepatitit, Njihu me hepatitin Vepro tani
  • 2016-07-28

Shënohet dita botërore e hepatitit, Njihu me hepatitin Vepro tani

Zëvendësministri i Shëndetësisë, Izet Sadiku mori pjesë sot në tryezën e organizuar për të shënuar Ditën Botërore të hepatitit. Tryeza është organizuar në bashkëpunim midis Ministrisë së Shëndetësisë, Organizatës Botërore të Shëndetësisë- Zyra në Prishtinë dhe Klinik

Janë testuar 744 mostra të dyshimta me grip
  • 2016-03-29

Janë testuar 744 mostra të dyshimta me grip

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike gjatë mbikëqyrjes permanente të sëmundjeve ngjitëse në Kosovë, përmes sistemit të mbikëqyrjes dhe në kuadër të bashkëpunimit me Klinikën Infektive të SHSKUK. Prej 01 tetor 2015 deri më 28 mars 2016 në Institutin Kombëtar të Shëndet

IKSHP: Reshjet e shiut përkeqësojnë cilësinë e ujit të pijes
  • 2016-03-07

IKSHP: Reshjet e shiut përkeqësojnë cilësinë e ujit të pijes

Si pasojë e reshjeve të mëdha në disa rajone të Kosovës Qendrore dhe Perëndimore, është shkaktuar ngritje e nivelit të ujit në disa lumenj të Kosovës dhe dalje nga shtrati duke shkaktuar vërshime në rrugë që po vështirëson dukshëm qarkullimin. Instituti Kombëtar i Shëndetësis

Dita ndërkombëtare e HIV/AIDS, Kosova me 100 raste
  • 2015-12-01

Dita ndërkombëtare e HIV/AIDS, Kosova me 100 raste

Dita ndërkombëtare kundër HIV/AIDS - 1 Dhjetori na rikujton sëmundjen që konsiderohet si "vrasësi" kryesor nga të gjithë shkaktarët tjerë të sëmundjeve ngjitëse. Të dhënat statistikore flasin se deri më tani rreth 39 milionë njerëz kanë vdekur si pasojë e kësaj sëmundje, ndër

Në Kosovë deri tash 100 raste me HIV/AIDS
  • 2015-12-01

Në Kosovë deri tash 100 raste me HIV/AIDS

Në shënim të ditës botërore kundër HIV/AIDS, Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) në Prishtinë organizoi një tryezë shkencore , në të cilën u paraqitën rezultatet e arritura nga IKSHPK në parandalimin e kësaj sëmundjeje në Kosovë. Drejtori i IKSHPK N

Instituti i Shëndetësisë jep rekomandime për parandalim të aksidenteve
  • 2015-11-08

Instituti i Shëndetësisë jep rekomandime për parandalim të aksidenteve

Në komunikatën e dërguar nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës thuhet se ata kanë përcjellë situatën dhe sipas statistikave të Policisë së Kosovës, në periudhën janar-tetor janë

IKSHPK rekomandon të moshuarit që mos të dalin jashtë gjatë ditës
  • 2015-07-22

IKSHPK rekomandon të moshuarit që mos të dalin jashtë gjatë ditës

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK), në ditët kur Kosova po përballet me temperatura të larta ka dhënë disa rekomandime për mbrojtje nga dielli. IKSHPK ka rekomanduar personat e moshuar sidomos ata me sëmundje të zemrës dhe me diabet që nga ora 10 e deri n