Rezultate te kerkimit per termin: +Ibsen

Meta: total 195 / total_found 195 / time 0.000 / keyword[0] ibsen / docs[0] 195 / hits[0] 245 /
Akademia e Shkencave kujton 137 vjetorin e Fan Nolit
  • 2019-01-07

Akademia e Shkencave kujton 137 vjetorin e Fan Nolit

Akademia e Shkencave e Shqipërisë kujton me nderim e respekt të madh, kolosin e kulturës shqiptare, Fan Nolin, në 137-vjetorin e lindjes së tij. Fan Stilian Noli ishte burrë shteti, atdhetar demokrat, klerik i lartë, poet, përkthyes, publicist, dijetar, historian e muzikolog. Ai lindi më 6

Kur arti zbuste turmat (Foto)
  • 2018-09-25

Kur arti zbuste turmat (Foto)

Ollga Shuraja do ti bashkohej thirrjes së Ministrisë së Shtypit dhe Propagandës e Kulturës Popullore për aktorë të rinj më 17 maj të vitit 1945. Pasi kishte provuar Luftën Nacionalçlirimtare si partizane, ajo kërkon një tjetër sfidë në jetën e saj teatrin. Emri i saj është i pari

Një histori e Teatrit Kombëtar
  • 2018-05-30

Një histori e Teatrit Kombëtar

Institucioni teatror më i rëndësishmi i Shqipërisë, një nga vlerat sublime të kulturës shqiptare, gjithashtu një shkollë e artit teatror kombëtar; në terma poetikë, një tempull dhe vatër e rëndësishme artistike në mbarë hapësirën shqiptare. Ndodhet në rrugën Dëshmorët e Komb

Kritiku i Bashës që u duartrokit. Elezi: Tentuan të më quajnë njeri të Ramës
  • 2018-05-01

Kritiku i Bashës që u duartrokit. Elezi: Tentuan të më quajnë njeri të Ramës

Nuk u fishkëllye, përkundrazi u duatrokit, edhe pse akuzoi me emra drejtuesit më të lartë demokratë dhe deputetin e zonës së tij elektorale. Ibsen Elezi u bë viral në rrjetet sociale pas fjalës që mbajti në Kuvendin Kombëtar të Partisë Demokratike. Anëtarësinë e preku thirrja ku

Ish-kreu i PD Kukës: Donin ta sabotonin protestën tonë!
  • 2018-04-29

Ish-kreu i PD Kukës: Donin ta sabotonin protestën tonë!

Protesta e kuksianëve kundër pagesës në rrugën e kombit u evokua gjatë Kuvendit Kombëtar të PD-së, si një ndër pikat e sulmit kundër qeverisë. Njëri prej të arrestuarve të parë, Lulzim Popa kërkon lirimin e të mbeturve në qeli. Të lirohen menjëherë, janë bijë nënash dhe bab

Cila është historia e Teatrit Kombëtar?
  • 2018-03-22

Cila është historia e Teatrit Kombëtar?

Institucioni teatror më i rëndësishmi i Shqipërisë, një nga vlerat sublime të kulturës shqiptare, gjithashtu një shkollë e artit teatror kombëtar; në terma poetikë, një tempull dhe vatër e rëndësishme artistike në mbarë hapësirën shqiptare. Ndodhet në rrugën Dëshmorët e Komb

Fatos Berisha sjell Martyr në Teatrin Kombëtar
  • 2017-10-30

Fatos Berisha sjell Martyr në Teatrin Kombëtar

Martyr vepra me regji të Fatos Berishës pas suksesit nën interpretimin e teatrit të Qytetit të Gjakovës ngjitet sot (30 tetor) në skenën e Teatrit Kombëtar. Shkuar nga autori gjerman Marius von Mayenburg , vepra flet për jetën e një djali të ri Benjamin Sinclair që përqafon fundamenta