Rezultate te kerkimit per termin: +Idea

Meta: total 1000 / total_found 2982 / time 0.001 / keyword[0] idea / docs[0] 2982 / hits[0] 3564 /
No Pic available
  • 2019-04-02

Enrico Cuccia, mendja financës italiane me origjinë shqiptare

Lindi në Romë më 24 nëntor 1907 nga prindër siçilianë. Familja e të atit ishte me origjinë arbëreshe nga Ora e Shqiptarëve dhe Mexojuzoja. Pas diplomimit në drejtësi hyn në Iri, i dislokuar pranë selisë së Londrës. Detyra e parë me rëndësi është në Bankën e Italisë (marrja

No Pic available
  • 2019-03-23

Koleta dhe dashuritë e saj  

«Koleta dhe miket e saj» (Colette et lessiens), një libër që sapo është botuar në Paris nga shkrimtarja e njohur dhe akademikja franceze DominiqueBona. Në fakt, Koleta ska reshtur së ngacmuari fantazinë dhe frymëzimin e shumë autorëve, dhe çështë më interesantja, shumica femra, shk

Shqipëria më 11 maj ekspozon në Bienalen e Venecias
  • 2019-03-20

Shqipëria më 11 maj ekspozon në Bienalen e Venecias

Ndoshta kozmosi nuk është aq i jashtëzakonshëm. Ky është titulli i veprës së artistit Driant Zeneli, i cili prezanton Shqipërinë këtë vit në Bienalen e Venecias. Më 11 maj deri më 24 nëntor 2019 vepra e Zenelit do të ekspozohet në Arsenale Artiglierie, nën kurimin e Alicia Knock.

Zbuloni si janë 12 baballarët e Horoskopi për çdo shenjë
  • 2019-03-18

Zbuloni si janë 12 baballarët e Horoskopi për çdo shenjë

Demi është më i përgjegjshmi, Gaforrja është më i buti. Zbuloni të gjitha shenjat Festa e Babait është fare pranë. Është shumë bukur të mund të festosh ditën dedikuar babait, figurë shumë e rëndësishme për jetën e fëmijëve të tij. Por ndodh të mos pyesim se çfarë do të

Autobusi i transportit publik shpërthen në mes të Stokholmit (VIDEO)
  • 2019-03-10

Autobusi i transportit publik shpërthen në mes të Stokholmit (VIDEO)

Re të zeza tymi kanë mbuluar sot Stokholmin qendror, pasi një autobus shpërtheu në flakë pasi u përplas në hyrje të një tuneli. Shpërthimi ndodhi të dielën në mëngjes në tunelin e Klarat, pasi autobusi goditi turirin e tij. Dëshmitarët thonë se ferri filloi kur një bombol gazi e

Një histori e imja me Josef Campbell
  • 2019-02-25

Një histori e imja me Josef Campbell

Bill Moyers Kishin kaluar javë prej vdekjes së JosefCampbell dhe ai më kujtohej kudo ku isha e ngado që kthehesha. Duke dalë prej metrosë në TimesSquare dhe ndjerë energjinë e vrundulltë të turmës, buzëqesha me veten duke sjellë ndërmend imazhin që ishte përvijuar prej Campbell pik

Horoskopi, çfarë ndodh nëse partneri/ja iu braktis!
  • 2019-02-25

Horoskopi, çfarë ndodh nëse partneri/ja iu braktis!

Të gjithëve, ose thuajse, në jetë na qëllon të na lërë partneri/ja. Por, jo të gjithë reagojnë në të njëjtën mënyrë. Ka nga ata që dëshpërohen dhe nuk gjejnë qetësi, nga ata që kanë nevojë për kohë për ta rimarrë veten dhe nga ata që praktikojnë teorinë gozhda del me