Rezultate te kerkimit per termin: +Ikonomi

Meta: total 646 / total_found 646 / time 0.000 / keyword[0] ikonomi / docs[0] 646 / hits[0] 959 /
No Pic available
  • 2019-03-27

Shkarkohen krerët e Doganave dhe Tatimeve, kush i zëvendëson (EMRAT)

Në mbledhjen e sotme të qeverisë janë bërë dy shkarkime të bujshme. Bëhet fjalë për largimin e drejtoreshës së Doganave dhe asaj të Tatimeve. Belinda Ikonomi është shkarkuar nga drejtimi i doganave, për tu bërë zëvendës ministre e Ekonomisë. Ndërkohë në vendin e saj është e

No Pic available
  • 2019-01-06

Një Skënderbe me ngjyra siç nuk e keni parë ndonjëherë!

Është nxjerrë nga një ribotim italisht i vitit 1646 që ndodhet në Bibliotekën Kombëtare të Spanjës. Libri titullohet: Portrete të 100 kapedanëve të shquar dhe bëmat e tyre në luftë të përshkruara shkurtimisht dhe të gdhendura nga Aliprando Capriolo.  Libri i Capriolos është bot

No Pic available
  • 2018-11-28

Telegrami austriak: Si u shpall Pavarësia në Vlorë

Ilir Ikonomi i njohur për lidhjen e tij me historinë ka bërë publik një dokument origjinal ku shihet një telegram i shtypur në makinë shkrimi, që sipas tij, është një dokument i pakontestueshëm, se si u shpall pavarësia në Vlorë në orën 4 pasdite të datës 28 nëntor 1912. E kam n

Gjallë dhe vdekur, një ritual i rrallë shqiptar
  • 2018-10-30

Gjallë dhe vdekur, një ritual i rrallë shqiptar

Ilir Ikonomi U shtanga kur hasa në këtë foto dramatike nga një rit mortor në veriun e Shqipërisë. Viti duhet të jetë 1940 dhe duket se bën ftohtë. Sa afër janë jeta dhe vdekja në këtë skenë! Një fotograf italian, emrin e të cilit nuk e kam gjetur, ka shkuar për të mbledhur mater

Çfarë tha Mbreti Zog në Paris pas largimit nga Shqipëria!
  • 2018-10-28

Çfarë tha Mbreti Zog në Paris pas largimit nga Shqipëria!

Ilir Ikonomi Më ra në dorë një tjetër film i shkurtër që tregon Mbretin Zog afër Parisit në gusht 1939. I ndjekur nga gazetarët dhe fotoreporterët, ai ecën me Mbretëreshën Geraldinë dhe me të motrat në mjediset e jashtme të kështjellës Chateau de la Maye të Versajës, që e kish

No Pic available
  • 2018-09-24

Një legatë në rrugën e Elbasanit

Në vitet 1930, legata amerikane në Rrugën e Elbasanit ishte kompleksi më i madh dhe më modern i Tiranës, që ia kalonte edhe pallatit mbretëror. Legata, sot ambasada amerikane, përfshinte rezidencën e ministrit, rezidencën e sekretarit, kancelarinë, garazhin dhe banesën e personelit të

No Pic available
  • 2018-09-07

Një nuse demokratike për mbretërinë shqiptare

Ilir Ikonomi Në vitin 1930, aq i madh ishte meraku për nusen e ardhshme të mbretit beqar Ahmet Zog, saqë oborri mbretëror iu drejtua për ndihmë kryediplomatit amerikan në Tiranë, Herman Bernstein. Në një kabllogram të datës 4 dhjetor për sekretarin e shtetit në Uashington, ministri Be