Rezultate te kerkimit per termin: +Iliris

Meta: total 435 / total_found 435 / time 0.000 / keyword[0] iliris / docs[0] 435 / hits[0] 696 /
Aventura e Galeazzo Cianos, për ti marrë pavarësinë Shqipërisë
  • 2019-04-01

Aventura e Galeazzo Cianos, për ti marrë pavarësinë Shqipërisë

Ciano mbërrin në Shqipëri për të marrë pjesë në ceremoninë e martesës së Mbretit Zog i I me Geraldinën 80 vjet më parë, qytetari i nderit të Tiranës Bajram Peçi Ashtu si shefi e vjehrri i tij, Musolini, edhe Galeazzo Ciano e filloi si gazetar karrierën e po si ai, i braktisi shpejt

Tirana e Partizani ndezin motorët, në top-formë para derbit
  • 2018-09-25

Tirana e Partizani ndezin motorët, në top-formë para derbit

Vetëm tre ditë para derbit të shumëpritur të kryeqytetit, Tirana dhe Partizani kanë zhvilluar provat gjenerale në ndeshjet e kthimit të Kupës së Shqipërisë, duke regjistruar që të dyja fitore me rezultatin e thellë 4-0. Kështu bardheblutë e Ze Marias, pas fitores në ndeshjen e par

No Pic available
  • 2018-08-04

Shqipëria e kohës së Cezarit

Luan Rama ———————————– Deri para dy dekadash, në Europë kishte ende njerëz që jo rrallë na pyesin: «Ku bije Shqipëria»? Mundoheshim të bënim një shaka që ata ta gjenin, duke u thënë se ishte në brigjet e detit Adr

Ekspozita e hartave, koleksionisti nga Kosova i sjell në Tiranë
  • 2018-07-16

Ekspozita e hartave, koleksionisti nga Kosova i sjell në Tiranë

Harta nuk ka se si të jetë e pafajshme, sepse prapa saj qëndron pushteti dhe influenca. Kuptimi i çdo hartë rikonfigurohet sipas këndvështrimit të çdo lexuesi. Një ekspozitë me harta që datojnë nga shek XV deri në shek XVIII është hapur në COD, nga një koleksion i Afrim Ethemit, me

Teuta e Ilirisë, tashmë lexohet në frëngjisht
  • 2018-06-01

Teuta e Ilirisë, tashmë lexohet në frëngjisht

Është vënë në qarkullim për lexuesin e gjuhës frënge nga grupi Hachette, romani historik i Mira Meksit Teuta e Ilirisë, mbretëreshë dhe pirate, priftëreshë dhe dashnore. Ky roman në gjuhën shqipe, i botuar nga Botimet Toena në vitin 2014 dhe i ribotuar në vitin 2015, mban titullin M

Letra e Bajronit dërguar së ëmës, zonjës Katerina Gordon Bajron
  • 2018-01-22

Letra e Bajronit dërguar së ëmës, zonjës Katerina Gordon Bajron

Miti Bajronian shqiptar Dorian Koçi Filozofi dhe esseisti i njohur anglez FrancisBacon (1561-1626) në esenë e tij mbi Udhëtimet shkruan se udhëtimi , për moshat e reja është pjesë e edukimit, në moshat e vjetra është pjesë e eksperiencës. Që prej asaj kohe udhëtimi i njohur ndryshe d

Père Lachaise, një qytet ndryshe nga të tjerët
  • 2018-01-10

Père Lachaise, një qytet ndryshe nga të tjerët

(kronikë parisiane) Luan Rama Brenda Parisit, ka një qytet tjetër që nuk ngjason me të, madje me asnjë qytet tjetër: është qyteti i të vdekurve pasi në mijra vjet, të gjallët gjithnjë kanë banuar me të vdekurit, pranë tyre, me ta, me imazhin dhe prekjen e tyre në shpirt «Qytet i