Rezultate te kerkimit per termin: +Iluminizmi +Francez

Meta: total 27 / total_found 27 / time 0.000 / keyword[0] iluminizmi / docs[0] 79 / hits[0] 86 / keyword[1] francez / docs[1] 20290 / hits[1] 31052 /
Fjala e lirë dhe fyerja ndaj fesë
  • 2015-01-16

Fjala e lirë dhe fyerja ndaj fesë

Vrasja nga terroristët e gazetarëve që vizatonin karikatura të Profetit Muhamet ka ndezur një debat për fjalën e lirë dhe për fyerjen ndaj gjithçkaje që feja e shikon si të shenjtë. Debati ka nxjerrë në pah qëndrimet e ndryshme që ekzistojnë në vendet perëndimore dhe ato myslima

Perendimi orientimi yne historik
  • 2014-09-07

Perendimi orientimi yne historik

e Diele 7 Shtator 20141221 pm p classwp-caption-text Ndricim KullabrbrNDRIIM KULLAbrbrbr       Nje perfaqesuese e denje e mendimit te hershem politiko-historik e vecanerisht diplomatik eshte gruaja e famshme me orgjine shqiptare Dora DIstria e cila ne trajtesen e sa

No Pic available
  • 2014-04-29

Kushtetuta polake e vitit 1791

Kushtetutat janë dokumente që përmbajnë parimet dhe ligjet që drejtojnë një komb ose një shtet. Fundi i shek. XVIII solli tri dokumente të rëndësishme; Kushtetutën amerikane, 17.IX.1787, e dyta në botë dhe e para në Euro

No Pic available
  • 2013-12-08

Fillesat e zgjimit kombëtar shqiptarne oborrin e Ali Pashe Tepelenës

Viti 1789 është një vit emblematik për Evropën dhe më gjerë pasi shënon lindjen dhe konceptimin e ideve të reja për shtetin kombëtar. Revolucioni francez përveç përmbysjes së madhe të shkaktuar në rendin shoqë

No Pic available
  • 2013-09-24

Vetëm demokraci, apo edhe shtet ligjor?

Qysh prej vitit 1996 e deri në 22 qershor të këtij viti, paaftësia e politikës shqiptare për të prodhuar zgjedhje të lira e të ndershme ishte një shqetësim konstant për shumë nga ata që kanë analizuar zhvillimet politike

Rexhep Qosja: Shqipëria pa Sali Berishën, më e qetë dhe demokratike
  • 2013-04-23

Rexhep Qosja: Shqipëria pa Sali Berishën, më e qetë dhe demokratike

Tiranë- Për akademikun e shquar Rexhep Qosja largimi i Sali Berishës nga drejtimi i vendit dhe i Partisë Demokratike do t’i shërbente qetësisë dhe demokracisë shqiptare. Qosja shkeli premtimin e bërë 10 vite më parë se nuk do të shkelte në kryeqytetin e Shqipërisë përsa kohë

INTERVISTA/ Qosja: Sjemi popull i pjekur pasi durojmë këtë qeverisje. Shqipëria pa Berishën do jetë më e qetë, më e drejtë
  • 2013-04-23

INTERVISTA/ Qosja: Sjemi popull i pjekur pasi durojmë këtë qeverisje. Shqipëria pa Berishën do jetë më e qetë, më e drejtë

Akademiku i njohur në një intervistë për Rudina Xhungën, në Shqip në Top Channel   Kënaqësi që jeni në Tiranë, pas 10 vjetësh. E thyet betimin  se nuk do të vinit për sa kohë drejton Sali Berisha? Po, e theva. Por ka një arsye pse e theva. Shpresoj se Berisha