Rezultate te kerkimit per termin: +Imazhi

Meta: total 1000 / total_found 6263 / time 0.003 / keyword[0] imazhi / docs[0] 6263 / hits[0] 7480 /
A mund ta nxjerrim Kodrën nga kuadri i një tabloje?
  • 2017-06-23

A mund ta nxjerrim Kodrën nga kuadri i një tabloje?

(Apo një pyetje adresuar kuratorëve të artit) Luan Rama Kodra ka vite që ka vdekur. Emri dhe arti i tij bënë histori: nga kodra e Ishmit ku u rrit jetim, pastaj përmes detit dhe bohemia e tij si artist në Itali. Shqipëri-Itali-Europë Përveç disa studimeve të pakta mbi veprën e tij, pad

Pronari i dyqanit të kafshëve i padit, Roza Lati dhe Iva Aliko fitojë gjyqin
  • 2017-06-21

Pronari i dyqanit të kafshëve i padit, Roza Lati dhe Iva Aliko fitojë gjyqin

Moderatorja e famshme Roza Lati dhe këngëtarja Iva Aliko kanë arritur që të fitojnë gjyqin  pas padisë që morën nga pronari i kafshëve në Myslym Shyr, Artan Zabeli. Vajzat e njohura të ekranit e kanë akuzuar Zabelin si mashtrus edhe keqtrajtues kafshësh. Ky i fundit i ka paditur n

No Pic available
  • 2017-06-15

Një interpretim artistik i Mona Lisa

Artisti spanjoll, Okuda është zgjedhur që të bëjë një intepretim artistik të pikturës më të famshme në botë, Mona Lisa në një ndërtesë në Paris. Mënyra si e ka sjellë artisti këtë pamje është e mbushur me ngjyra dhe kontraste të forta, ndryshe nga imazhi i qetë që solli Le

No Pic available
  • 2017-06-11

Nga Blendi Fevziu / Ese për emigrantët

Nga Blendi Fevziu/ Jemi një popull emigrantësh. Më vjen gjithnjë në mend kjo frazë, në udhëtimet e gjata, ku pothuajse përherë, një person qëllon të më afrohet për të më përshëndetur apo folur shqip. Jo vetëm në Europë ku kjo gjë është e kuptueshme. Por edhe në shumë vend

Pra, Oliver Stone e paska zbërthyer misterin e maços Putin?
  • 2017-06-11

Pra, Oliver Stone e paska zbërthyer misterin e maços Putin?

Me fotografitë e pashembullta të maços me gjoksin lakuriq në kalë dhe si gjuetar tigrash, dokumentari Putin Interviews vazhdon ta fabrikojë carin modern, shkruan Mary Dejevsky në The Guardian Pse sillet kështu? Pse Vladimir Putini fotografohet me gjoksin lakuriq mbi kalë, del në gjueti të

No Pic available
  • 2017-06-10

Përgatitjet e fundit për hapjen e Sheshit Skënderbej

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, fton të gjithë qytetarët e Tiranës që ti bashkohen ceremonisë festive të hapjes së Sheshit Skënderbej, i cili nga sot në mbrëmje do të jetë i hapur për fëmijët, prindërit, gjyshet e gjyshërit. Por, që gjithçka të jetë gati për k

Fytyra e re e Hotel Dajtit, publikohen fotot, puna nis së shpejti
  • 2017-06-09

Fytyra e re e Hotel Dajtit, publikohen fotot, puna nis së shpejti

Puna për rikonstruksionin e godinës së Hotel Dajtit do të nisë së shpejti, ndërsa Banka e Shqipërisë ka publikuar foto sesi do të jetë imazhi i kësaj godinë embleme për kryeqytetin. E ndërsa punimet do të zgjasin 3 vjet, asnjë detaj nuk bëhet publik nga Banka e Shqipërisë për ko