Rezultate te kerkimit per termin: +Induksioni

Meta: total 18 / total_found 18 / time 0.000 / keyword[0] induksioni / docs[0] 18 / hits[0] 20 /
Platformë që sfidon gravitetin
  • 2014-11-29

Platformë që sfidon gravitetin

Deri para dy dekadash, një platformë lëvizëse që qëndron pezull, ishte një ëndërr futuriste, por tani është bërë e mundshme. Megjithëse nuk është gati për prodhim masiv, ka gjasa të bëhet një mënyrë interesante transporti, të paktën në disa lloj sipërfaqesh. Është e leht

No Pic available
  • 2014-05-22

MJERIMI I IDEOLOGJISË

ARLIND QORI Kundërreplikat bëhen interesante kur kundërreplikuesi nuk merret me argumentet, por me vetë replikuesin. Shtypi është plot me furor polemicus, por rëndësia e kauzës së universitetit e përjashton këtë dhe më shtyn ta konsideroj kundërreplikën ndaj shkrimit të Klementin Mi

Mjerimi i ideologjise
  • 2014-05-22

Mjerimi i ideologjise

Arlind Qori - Kundërreplikat bëhen interesante kur kundërreplikuesi nuk merret me argumentet, por me vetë replikuesin. Shtypi është plot me furor polemicus, por rëndësia e kauzës së universitetit e përjashton këtë dhe më

No Pic available
  • 2014-05-16

Mbi mitet ekonomike dhe idetë e reja

Qëllimi parësor i këtij shkrimi është përmbysja e miteve ekonomike në Shqipëri, si edhe qarkullimi i ideve të ndryshme. Dua të ofroj një horizont tjetër, më të gjerë, njerëzor dhe zhvillimor. Shumëllojshmëria e

ldquoShqiprdquo Aktualiteti politik
  • 2014-02-25

ldquoShqiprdquo Aktualiteti politik

Aktualiteti politik i kësaj të hëne nuk është fakti që ish-Prokurorja e Përgjithshme është pa punë, por që qindra mijëra shqiptarë janë pa një të tillë. Megjithatë, në studion e edicionit që

No Pic available
  • 2014-01-31

Përdhunohet 17-vjeçarja tetraplegjike, mjekët: Është 4 muaj shtatzënë

FIER-Prokuroria e Fierit nis hetimet lidhur me abuzimin e një të miture tetraplegjike nga fshati Siqecë i Mallakastrës. Rasti tragjik ku viktimë e dhunës seksuale ka mbetur një vajzë 17-vjeçare, me aftësi të kufizuara të shkallës më të rëndë, në karrige me rrota, me probleme mendor

No Pic available
  • 2013-10-22

Nevoja e një debati mbi shkollimin privat dhe jo vetëm

Nga Lavdosh AHMETAJ*   Eksperienca pedagogjike, por edhe administrative në institucionet e arsimit jo publik, me ka bindur se një debat i gjere mbi organizimin dhe funksionimin e universiteteve private do te prodhonte një sinteze të reagimit intelektual e civil, elemente këto të në shoqërie