Rezultate te kerkimit per termin: +Infeksionet

Total: 1477
No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:11.456Z

Infeksionet spitalore prekin 20% te pacienteve

Infeksionet spitalore qe merr pacienti ne spitalet tona kapin shifra te larta. Sipas statistikave ne pavijonet kirurgjikale infeksionet spitalore perbejne 38 per qind te rasteve dhe krijojne rrezikshmeri 2 here me te larte per vdekje. Infeksionet spitalore merren pas 48-72 ore qendrimi ne spital. Dr

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:41.107Z

Infeksionet në spitale, mungojnë dezinfektantët

Infeksionet spitalore në spitalet tona mbeten ende në shifra të larta, për shkak se mungojnë dezinfektantët. Sipas mjekut kirurg Arben Gjata, infeksionet spitalore për ndërhyrje kirurgjikale të komplikuara arrijnë në 38 %. “Kirurgjia, duke qenë se ka ndërhyrje, ka më shumë agresivit

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:11.451Z

Pacientt t rrezikuar nga infeksionet spitalore

Infeksionet spitalore që merr pacienti në spitalet tona kapin shifra të larta.Sipas statistikave në pavionet kirurgjikale infeksionet spitalore përbëjnë 38 % të rasteve dhe krijojnë rrezikshmëri 2 herë më të lartë për vdekje. Infeksionet spitalore merren pas 48- 72 ore qendrimi ne

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:11.601Z

Infeksionet spitalore, shifra të larta te Kirurgjia

Infeksionet spitalore mbeten rreziku kryesor për jetën e një pacienti pas kryerjes së një ndërhyrjeje kirurgjikale. Në qendrën më të madhe spitalore në vend, sallat kirurgjike vazhdojnë të kenë probleme me infeksionet spitalore. Nga një studim që ka kryer sektori i

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:11.532Z

Infeksionet spitalore, shifra të larta në pavione

Tiranë, 14 maj, NOA - Infeksionet spitalore mbeten rreziku kryesor për jetën e një pacienti pas kryerjes së një ndërhyrje kirurgjikale. Në qendrën më të madhe spitalore në vend, sallat e kirurgjive vazhdojnë të kenë probleme me infeksionet spitalore. Nga një studim që ka krye

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:56.922Z

Infeksionet spitalore mbërthejnë edhe sallat e operacioneve

SHKRUAN: Jonida Tashi 08-04-2011 11:58Infeksionet spitalore jo vetëm që janë ulur “këmbëkryq” në spitale, por janë futur edhe në “zemër” të institucioneve shëndetësore, që janë sallat e operacioneve. Tashmë ky problem ka filluar të shndërrohet në fenomen, ndërsa ata që

No Pic available
  • 2020-09-15T14:04:29.442Z

Vasili: Masa për infeksionet spitalore

"Në fillim të vitit 2010 do të kemi planin e detajuar, së bashku dhe me buxhetin përkatës për të pasur një përballim të përditshëm të luftës ndaj infeksioneve spitalore", tha ministri i Shëndetësisë Petrit Vasili gjatë një konference të zhvilluar sot në Tiranë. Shpeshherë inf

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama