Rezultate te kerkimit per termin: +Infektiv

Meta: total 1000 / total_found 1143 / time 0.000 / keyword[0] infektiv / docs[0] 1143 / hits[0] 1630 /
Durrës, fruthi i merr jetën një gruaje 47-vjeçare
  • 2019-03-08

Durrës, fruthi i merr jetën një gruaje 47-vjeçare

Një tjetër viktimë është shënuar nga virusi i fruthit në vendin tonë. Një grua 47-vjeçare nga Durrësi ka humbur jetën në shërbimin infektiv pasi ishte prekur nga virusi vdekjeprurës. Gruaja kishte mbërritur në gjendje të rëndë në Tiranë dhe kishte kaluar në pneumoni të rën

Rrihet mjeku i urgjencës, QSUT: E papranueshme, autori të dënohet
  • 2019-02-11

Rrihet mjeku i urgjencës, QSUT: E papranueshme, autori të dënohet

Një mjek në spitalin Infektiv të QSUT-së është dhunuar në kreu të detyrës. Ky veprim i përsëritur ndaj bluzave të bardha ka sjell reagimin e drejtorisë së QSUT-së. QSUT dënon aktin e rëndë dhe i bën thirrje autoriteteve që të zbardhin ngjarjen dhe autori të marrë dënimin e m

No Pic available
  • 2019-02-07

Shënohet viktima e 4 nga virusi AH1N1, vdes në Sanatorium 38-vjeçari (EMRI)

Një pacient i shtruar në spitalin Shefqet Ndroqi në Tiranë, raportohet se ka ndërruar jetë. Mësohet se vdekja e tij ka ardhur nga një komplikacion në mushkëri, por shkaku i vërtetë i vdekjes mund të jetë gripi AH1N1, i njohur gjerësisht si gripi i derrit. Personi që ka ndërruar jet

No Pic available
  • 2019-02-01

Testimi për infermier, publikohen datat dhe oraret

Publikohen datat dhe oraret kur kandidatët për infermierë, që kanë aplikuar dhe janë kualifikuar në fazën tjetër, do i nënshtrohen testimit. Po ashtu Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar listat mbi rezultatet e verifikimit përfundimtar të kandidatëve që kan

Gripi rrit numrin e virozave, porositen 50 mijë vaksina
  • 2018-11-04

Gripi rrit numrin e virozave, porositen 50 mijë vaksina

Moti i ngrohtë i tetorit, por dhe i ditëve të para të nëntorit ka rritur numrin e virozave stinore që qarkullojnë në popullatë, shenjat e të cilave shpesh mjekët e familjes i ngatërrojnë me ato të virusit të gripit, por shefja e departamentit të sëmundjeve infektivë në ISHP konfir

Akulli i infektuar, 600 kontrolle nëpër lokale. Ndotja, edhe gjatë shërbimit
  • 2018-08-16

Akulli i infektuar, 600 kontrolle nëpër lokale. Ndotja, edhe gjatë shërbimit

Disa ditë më parë mjekët infektivë të QSUT-së dhanë alarmin se akulli, i cili shërbehet në lokale përgatit me ujë të ndotur. Ata ngrenë dyshime se rastet të cilat janë paraqitur me Hepatit A, është rezultat i akullit që shërbehet në lokale. Ndërsa sipas specialistëve të higji

No Pic available
  • 2018-08-14

Akulli me hepatit A, në infektivin e Tiranës tre raste. Mjekët: Uji është i ndotur

Në ditët e nxehta akulli është shoqëruesi kryesor në pijet freskuese që porosisim në bare. Por shumë pak e dinë që pas freskisë vinë sëmundjet të ndryshme. Pëllumb Pipero ngre alarmin që pranë pavionit të sëmundjeve infektive janë paraqitur 3 raste me hepatit A ku shkaktar krye