Rezultate te kerkimit per termin: +Instituti +Shqiptar

Meta: total 1000 / total_found 4278 / time 0.010 / keyword[0] instituti / docs[0] 14455 / hits[0] 19109 / keyword[1] shqiptar / docs[1] 274157 / hits[1] 699867 /
No Pic available
  • 2017-06-23

Janar-maj 2017, rritet me 9.5 % numri i turistëve që kanë hyrë në Shqipëri

Numri i shtetasve të huaj që kanë hyrë në Shqipëri në pesë muajt e parë 2017 është rritur me 9.5 për qind, në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit 2016, duke shkuar në 1.321.474. Shifrat raportohen nga Instituti i Statistikave, në botimin e sotëm Lëvizjet e shtetasve në Sh

No Pic available
  • 2017-06-21

Mbi 36 mijë emigrantë shqiptarë kanë marrë nënshtetësisnë italiane

Mbi 36 mijë emigrantë shqiptarë kanë marrë nënshtetësinë italiane përgjatë vitit 2016 e komuniteti shqiptar deri më 31 dhjetor të 2016 renditet i pari në numrin e përgjithshëm të komuniteteve të huaja rezidente në Itali që kanë marrë nënshtetësinë italiane. Sipas të dhënave

No Pic available
  • 2017-06-19

Shqiptarët në Itali drejt zhdukjes?

Nga Rando Devole U bënë disa vjet që numri i qytetarëve shqiptarë në Itali është në ulje. Pasi u kapërcye gjysmë milioni në fillim të vitit 2014, numri i tyre filloi të binte rregullisht deri në ditët e sotme. Sipas të dhënave të fundit të porsa botuara nga Instituti italian i st

No Pic available
  • 2017-06-16

Qetësohen shqiptarët, INSTAT: Rënie e kriminalitetit në tremujorin e parë 2017

Në raportin për kriminalitetin, Instituti i Statistikave ka evidentuar një rënie të lehtë të veprave penale në vend për tremujorin e parë të vitit. Kështu, sipas një njoftimi për shtyp, në janar, shkurt dhe mars janë kryer 7.495 vepra penale, 3.5 për qind më pak se në të njëjtë

Monedha dhe shkenca e studimit të saj, Numizmatika
  • 2017-06-14

Monedha dhe shkenca e studimit të saj, Numizmatika

BAJRAM PEÇI* Ngritja dhe funksionimi i një muzeu pranë Bankës së Shqipërisë ishte përpos se fillesa e ndikimit që ky institucion do kish në botën e kulturës e të trashëgimisë së vlerave të saj. Pas zhvillimit të para do kohe të sesionit mbi historinë e tiparet e dizanjit të kart

No Pic available
  • 2017-06-09

Anketimi: Shqiptarët i përdorin antibiotikët si karamele

Instituti i Shëndetit Publik ka gjetur nëpërmjet një anketimi se antibiotikët merren në 24 për qind të rasteve pa recete mjekësore. Marrja në këtë mënyrë e antibiotikëve nga përdoruesit i ka bërë shumë prej tyre rezistentë ndaj veprimit të tyre. Mes pjesëmarrësve në anketë,

No Pic available
  • 2017-06-09

Musa Ramadani: Procesi i kujtesës tek shqiptarët duhet të jetë më i fuqishëm

  Nëse nuk do të isha këtu, do të isha në Vjenë duke vizatuar diçka në ajër. Musa Ramadani, një figurë e rëndësishme e letrave shqipe, do të shprehej kështu teksa mori në duar trofeun me çmimin e madh Kadare. Trofeu iu dorëzua nga Presidenti i Institutit Europian Pashko, Sela