Rezultate te kerkimit per termin: +Institutin

Meta: total 1000 / total_found 6627 / time 0.003 / keyword[0] institutin / docs[0] 6627 / hits[0] 7679 /
A është Venezuela fushë-beteja ku do përplasin brirët fuqitë e mëdha?
  • 2019-04-04

A është Venezuela fushë-beteja ku do përplasin brirët fuqitë e mëdha?

Muajt e fundit, administrata Trump ka shprehur besimin se regjimi i Maduros në Venezuelë po shembet. Por me rritjen e pranisë ushtarake ruse në vendin e Amerikës së Jugut, ekspertët thonë se kriza mund të kthehet në një konflikt ndërmjet Uashingtonit dhe Moskës, duke detyruar Presidenti

No Pic available
  • 2019-04-02

Enrico Cuccia, mendja financës italiane me origjinë shqiptare

Lindi në Romë më 24 nëntor 1907 nga prindër siçilianë. Familja e të atit ishte me origjinë arbëreshe nga Ora e Shqiptarëve dhe Mexojuzoja. Pas diplomimit në drejtësi hyn në Iri, i dislokuar pranë selisë së Londrës. Detyra e parë me rëndësi është në Bankën e Italisë (marrja

Itali, merr peng autobusin me nxënës dhe i vë flakën: Ndalni vdekjet në Mesdhe
  • 2019-03-20

Itali, merr peng autobusin me nxënës dhe i vë flakën: Ndalni vdekjet në Mesdhe

Një 47-vjeçar me prejardhje senegalase, Ousseynou Sy, u arrestua pasi rrëmbeu një autobus me nxënës dhe pastaj i vuri zjarrin automjetit në Itali. Ngjarja ndodhi në San Donato, jashtë Milanos. Autori, me nënshtetësi italiane që nga viti 2004 dhe me precedentë për drejtim makine në gje

Raporti për sigurinë e urave, Balluku: Ndërhyrje emergjente
  • 2019-03-15

Raporti për sigurinë e urave, Balluku: Ndërhyrje emergjente

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku ka organizuar sot një tryezë teknike për sigurinë e urave në vend, në të cilin është diskutuar mbi një raport për situatën e urave, të hartuar nga MIE në bashkëpunim me ARRSH dhe Institutin e Ndërtimit. Në tryezë merrnin

SHBA, ekspertët: Nju Jorku po shkon drejt falimentimit
  • 2019-03-10

SHBA, ekspertët: Nju Jorku po shkon drejt falimentimit

Nju Jork po i afrohet rrezikut të shkatërrimit financiar. Dhe për herë të parë në 40 vjet, spektri i falimentimit kthehet të qëndrojë pezull mbi Big Apple. Është ky alarmi i lëshuar nga ekspertët, sipas të cilave me largimin e kompanive dhe individëve për taksa shumë të larta dhe

No Pic available
  • 2019-03-08

Kujtime të studentit për profesor Eqrem Çabej

Në vitet 1962-1966 isha student në Fakultetin Histori dhe Filologji të UT, Fakulteti përdorte dy katet e para të asaj godine, kurse në katin e tretë kishin zyrat e tyre Instituti i Historisë dhe i Gjuhësisë dhe Instituti i Folklorit. Gjatë pushimeve midis orëve mësimore në oborrin e fa

Historia e një gruaje të pazakontë
  • 2019-03-08

Historia e një gruaje të pazakontë

Sevasti Dako në kujtimet e Musine Kokalarit Sevasti Kyrias Dako është ndër femrat e para shqiptare të shkolluara. Kontributi i saj i madh është në ndërtimin e shkollës shqipe. Gruaja me flokët e zinj, e fytyrën plot jetë, kujtohet përmes kujtimeve, të ish nxënësve, për pasionin me