Rezultate te kerkimit per termin: +Institutit +Kombtar

Meta: total 44 / total_found 44 / time 0.000 / keyword[0] institutit / docs[0] 14935 / hits[0] 19028 / keyword[1] kombtar / docs[1] 782 / hits[1] 1282 /
Pse refuzoi Perëndimi që irredentistët e Kosovës të ishin në Komitetin për çlirimin e Shqipërisë
  • 2014-08-27

Pse refuzoi Perëndimi që irredentistët e Kosovës të ishin në Komitetin për çlirimin e Shqipërisë

Kuvend letrash me miqtë, letërkëmbimi i pasur i Mustafa Merlikës-Kruja, i përfshirë në katër vëllime, jep dimensionin jo vetëm të këtij personaliteti, por dokumenton e zbardh shumë anë të errëta të historisë so

No Pic available
  • 2014-03-16

Dhuruesi i madh, Rauf Fico. Çfarëdha për Bibliotekën e Muzeun

Të tjera rreth shkrimit PDF Dhurata Nga Rauf Fico TIRANE- Nuk jemi mësuar me emrin e Rauf Ficos. Asnjëherë emri i tij nuk është përmendur në tekstet e historisë, apo në kronikat e njerëzve të shquar. Ai është një njeri që duhet zbul

Martin Camaj ne 1957: Letra dhe studimi i panjohur mbi Kosovën
  • 2013-01-25

Martin Camaj ne 1957: Letra dhe studimi i panjohur mbi Kosovën

Një studim për Kosovën në regjimin e Titos, menjëherë pas viteve që pasuan Luftën e Dytë Botërore, kur ajo mbeti nën jugosllavi. Martin Camaj, 32 vjeçar, e shkroi këtë shënim mbi Kosovën sipas kërkesës së

Kriza, biznesi grek drejt falimentimit
  • 2010-09-01

Kriza, biznesi grek drejt falimentimit

Nse nuk do t merren masat e duhura pr t ndihmuar biznesin e vogl, me qindra e mijra dyqane do t mbyllen, duke iu shtuar shum t tjerve t mbyllur gjat krizs financiare n Greqi, e duke nxjerr n rrug t tjer punonjs. Ky paralajmrim vjen nga zyrtar t Konfederats greke t Mjeshtrive dhe Tregtis, mbshtetur n

No Pic available
  • 2010-08-28

Silvano, opera në Apoloni

Projekti Vepra vjen si bashkpunim i tri shteteve N odeonin e Apolonis, m 2 shtator, ora 20.00, do t shfaqet premiera e opers “Silvano” t kompozitorit t mirnjohur italian Pietro Mascagni. Vepra sht nj bashkprodhim trepalsh shqiptaro-italiano-grek. Kjo oper do t jepet premier fal nj proje

No Pic available
  • 2010-08-25

Jean-Luc Lamboley: Apolonia, Pompei i Shqipërisë

Drejtuesi i ekspedits shqiptaro-franceze Jean-Luc Lamboley e quan Apolonin sitin m t rndsishm n Shqipri pr sa i prket pasuris arkeologjike. Sipas tij, tri zbulimet e rndsishme t ditve t fundit e konfirmojn kt. Ndrkoh, drejtori i zyrs s koordinimit dhe administrimit t parkut, Marin Haxhimihali, shpre

No Pic available
  • 2010-08-11

Nis restaurimi i Qilimit të Apolonisë

Restauratort e Institutit t Monumenteve kan nisur procesin e ndrhyrjeve t mirmbajtjes s Mozaikut q ndodhet n oborrin e brendshm t Muzeut Historik Kombtar. Mozaiku i shekullit t tret i quajtur si “Qilimi i Apollonis” ka qndruar pr m shum se dy vite i mbyllur dhe si pasoj shkalla e dmtimev

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama