Rezultate te kerkimit per termin: +Institutit

Meta: total 1000 / total_found 14270 / time 0.006 / keyword[0] institutit / docs[0] 14270 / hits[0] 18207 /
Meta Vleresim per marredheniet miqesore dhe tradicionale me Kinen
  • 2016-10-20

Meta Vleresim per marredheniet miqesore dhe tradicionale me Kinen

Transmetuar me 19102016 - 1619 Kine 19 tetor 2016 NOAal- Kryetari i Kuvendit z Ilir Meta u takua me Ministrin per Marredheniet me Jashte te Komitetit Qendror te Partise Komuniste te Kines z Song Tao Ne vijim te vizites ne Kine Kryetari i Kuvendit z Ilir Met

Kostumi i Nënë Terezës prej 50 vitesh në Tiranë, si u ruajt sekret
  • 2016-10-20

Kostumi i Nënë Terezës prej 50 vitesh në Tiranë, si u ruajt sekret

Një nga fotografitë më të njohura të rinisë së Shenjtores Terezë është pikërisht ajo, ku ka dalë bashkë me të motrën, me kostume tipike të grave katolike, me jelek e dimitë. Gonxhe Bojaxhi me të motrën, Agen, veshur me kostumin e ekspozuar në Muzeun Historik Kombëtar Pikëris

No Pic available
  • 2016-10-20

Krasniqi: Shqipëria ka detyrim kushtetues ta mbrojë Kosovën dhe interesat kombëtare

Drejtori ekzekutiv i Institutit të Studimeve Politike në Shqipëri, Afrim Krasniqi, ka thënë të mërkurën se Shqipëria ka detyrim kushtetues ta mbrojë e ta promovojë Republikën e Kosovës dhe interesat kombëtare. Në këtë intervistë dhënë për gazetën Epoka e re, ai ka vlerësuar se

No Pic available
  • 2016-10-19

Pensionet e ushtarakëve, hyn në fuqi vendimi, si do të bëhet ndarja e parave

Hyn në fuqi vendimi i qeverisë për procedurat e pagesës së debisë për 5.425 ish-ushtarakë në pension, të cilëve u është ndalur në mënyrë të padrejtë një pjesë e pensionit nga dhjetori 2010 deri në prill të 2016. Sipas këtij vendimi, shlyerja e pagesave nis në nëntor 2016 dhe

Revolucioni i përgjakur kundërkomunist hungarez
  • 2016-10-19

Revolucioni i përgjakur kundërkomunist hungarez

(23-tetor -11 nëntor 1956)  Me rastine 60-vjetorit  Nga Skifter Këllici “Për dashurinë jap jetën, për lirinë fal dashurinë” Shandor Petëfi, poet i madh hungarez Prolog Më 23 tetor të vitit 2006, pra plot 60 vjet më parë,  po udhëtoja me Al Italian nga Roma për n

Ekspozohet kostumi popullor i Nënë Terezës
  • 2016-10-19

Ekspozohet kostumi popullor i Nënë Terezës

Kostumi i parë që ka mbajtur veshur Nënë Tereza, një relike e familjes së saj, i është prezantuar për herë të parë publikut shqiptar. Shumë vite më parë, për arsye ekonomike, familja e Nënë Terezës vendosi tia shiste Institutit të Albanologjisë këtë veshje me motive nga Novose

No Pic available
  • 2016-10-17

Institucionet më pak të aksesueshme në terren se online

Administrata, përfshirë drejtuesit e lartë, nuk kanë njohuri të thelluara mbi standardet e vendosura nga ligji mbi të drejtën e informimit dhe përgjegjësitë që burojnë prej tij. Ky është konstatimi i Institutit të Studimeve Politike nëpërmjet monitorimit online dhe fizik si dhe test