Rezultate te kerkimit per termin: +Interpretimi

Meta: total 1000 / total_found 2866 / time 0.001 / keyword[0] interpretimi / docs[0] 2866 / hits[0] 3380 /
Arti, pas fytyrës së një gruaje
  • 2017-06-19

Arti, pas fytyrës së një gruaje

Alda Bardhyli Arti i vërtetë gjithnjë është fshehur pas fytyrës së një gruajeapo të një burri. Kur Frida Kahlo humbi bashkëshortin e saj, artistin Diego Rivera, ajo e vizatoi dhimbjen kudo Tablotë e mëdha të lëna përgjysmë në studion e saj, ajo i shndërroi në piktura ku ndihej aq

No Pic available
  • 2017-06-05

El Dorado, e vërteta prapa legjendës

Ëndrra e El Dorados, një qytet i humbur me flori, çoi shumë konkuistadorë drejt një kërkimi të pafrutshëm nëpër pyjet dhe malet e Amerikës së Jugut. Por gjithçka ishte thjeshtë dëshirë e ethshme. I florinjti në të vërtetë nuk ishte një vend, por një person siç e konfirmojnë

TERRORI DHE FEJA ISLAME
  • 2017-05-29

TERRORI DHE FEJA ISLAME

Një  javë tjetër terrori: në Mançester, një atentator britanik me origjinë nga Libia, vret në emër të “Shtetit Islamik” fëmijë dhe të rinj – në afërsi të Kajros ekstremistë islamikë vranë të premten më shumë se 24 të krishterë koptikë. Kurse në Ditën e 

Fiks Fare / Matilda Xhina: Pazaret për lirimin e përdhunuesit
  • 2017-05-18

Fiks Fare / Matilda Xhina: Pazaret për lirimin e përdhunuesit

Autori më ndoqi, tentoi të më përdhunojë dhe u largua. Unë e ndoqa dhe i tregova të fejuarit në telefon ku ishte. Kur e arrestuan, kishte zinxhirin e pantallonave zbërthyer. Një ditë pas transmetimit me zë dhe figurë të pazareve për të tërhequr denoncimin ndaj një të dyshuari pë

No Pic available
  • 2017-05-13

Mesazh në kohën e duhur!

Nga Dr. Isidor Koti Deklarata e sotme e komuniteteve fetare ndaj situatës së tensionuar politike në vend ishte një mesazh i rëndësishëm në kohën e duhur. Edhe pse në vija të përgjithshme bëhet thirrje për paqe e urtësi, në këtë deklaratë, komunitetet fetare nuk ofrojnë zgjidhje k

No Pic available
  • 2017-05-03

Kinemaja lëvizëse nga Prizreni në Tiranë

Në ditët e Bienales së 18-të të Mesdheut Eroll Bilibani kurator i filmit do të shfaqë me kinemanë e tij lëvizëse dokumentarë të zgjedhur ndërkombëtarë në qiell të hapur pranë Piramidës, Muzeut Kombëtar dhe Teatrit Eksperimental. Bilibani prezanton dhe filmat e kineastëve të rin

No Pic available
  • 2017-04-29

Legjitimiteti i 29 prillit, Kume: Sot dita e 50 e llogaritur nga 17 qershori

Në të kundërt me qëndrimin e shprehur nga PD për 29 prillin, afatin e pranimit të listave të kandidatëve për zgjedhjet e qershorit, shprehen edhe ekspertët ligjorë. Konstitucionalisti Kristaq Kume argumenton se nëse zbresim ditët nga 17 qeshori, sot është dita e 50 si afat i fundit p