Rezultate te kerkimit per termin: +Irakut

Meta: total 1000 / total_found 4775 / time 0.002 / keyword[0] irakut / docs[0] 4775 / hits[0] 7414 /
Pushtoi 4 shtete si President, habit George W. Bush: Kufijtë duhet të respektohen!
  • 2019-03-19

Pushtoi 4 shtete si President, habit George W. Bush: Kufijtë duhet të respektohen!

Duke peshuar debatin kontradiktor të emigracionit që ka kapluar Amerikën, ish-presidenti George W. Bush sugjeroi që amerikanët të gjejnë një terren të përbashkët për të thyer bllokimin politik. “Kjo fillon me njohjen e një përgjegjësie të thjeshtë në kufi – dhe, në nj

Shifra të frikshme nga Eurostat, Shqipëria e para në botë për azilantë në 2018
  • 2019-03-14

Shifra të frikshme nga Eurostat, Shqipëria e para në botë për azilantë në 2018

Janë rreth 19 mijë shqiptarë që kanë aplikuar për azil në një nga vendet e Bashkimit Europian në vitin 2018, sipas të dhënave të publikuara sot nga Eurostat. Shqiptarët renditen në vend të nëntë për nga numri i azilkërkuesve në vlerë absolute, pas Sirisë, Afganistanit, Irakut,

U arratis në Siri te ISIS-i, 19-vjeçarja kërkon të kthehet në Britani
  • 2019-02-14

U arratis në Siri te ISIS-i, 19-vjeçarja kërkon të kthehet në Britani

Një 19-vjeçare britanike, Shamina Begum, e arratisur nga Londra për tiu bashkuar ISIS-it në vitin 2015, ka pohuar se kërkon të kthehet në Birtani të Madhe, duke mos pretenduar asgjë. Vajza e ka rrëfyer qëllimin e saj në gazetën Times. Gazeta ka gjetur strehën e vajzës në kampin e ref

No Pic available
  • 2019-02-07

Nga Bukureshti në SHBA, Cakaj: Shqipëria me aleatët për shkatërrimin e ISIS

Ministri në detyrë i punëve të Jashtme, Gent Cakaj ka marrë pjesë në takimin e Koalicionit Global në SHBA, ku ka shprehur me bindje gatishmërinë e Shqipërisë për të qenë përkrah aleatëve, si dhe autoriteteve të Irakut, në përpjekjet e përbashkëta për të shkatërruar përfundi

No Pic available
  • 2019-01-12

Misteri i djalit të zhdukur të Gaddafit, që tani e kërkon Putini

I njohur për luftime dhe trafikim, ai u kap në Liban tre vjet më parë pas vdekjes së babait të tij dhe askush nuk dëgjoi më për të. Por tani diplomacia ruse po punon për lirimin e tij. Veçanërisht atë e kujtojmë prej kapriçove të klanit Gadhafi në ditët e tij të arta. Gra të buk

Belgjikë, qeveria detyrohet të riatdhesojë 6 fëmijë të ISIS-it
  • 2019-01-05

Belgjikë, qeveria detyrohet të riatdhesojë 6 fëmijë të ISIS-it

Gjashtë fëmijë të lindur nën flamurin e Kalifatit dhe tani qeveria belge mund të jetë e detyruar për shkak të një urdhri nga gjykata ti kthejë në shtëpi. Ka ngjallur diskutime vendimi i gjykatësit belg që detyron qeverinë të riatdhesojë 6 minorenë të lindur dhe rritur në dy qy

Izraeli dhe SHBA-të largohen nga UNESCO
  • 2019-01-02

Izraeli dhe SHBA-të largohen nga UNESCO

Marrëdhëniet jo të mira mes Izraelit dhe UNESCO-s morën fund me përfundimin e vitit 2018. Edhe SHBA-ja ka ndjekur shembullin e Izraelit, duke e lënë Organizatën Arsimore, Shkencore dhe Kulturore të Kombeve të Bashkuara (UNESCO), të cilën Uashingtoni e ka akuzuar për paragjykimeve ndaj I