Rezultate te kerkimit per termin: +Irland

Meta: total 1000 / total_found 3913 / time 0.002 / keyword[0] irland / docs[0] 3913 / hits[0] 5986 /
May arrin marrëveshjen për qeverisje me partinë e Irlandës së Veriut
  • 2017-06-26

May arrin marrëveshjen për qeverisje me partinë e Irlandës së Veriut

Partia Konservatore e Kryeministres brtanike, Theresa May, arriti një marrëveshje me Unionistët Demokratë për formimin e qeverisë së pakicës. Dhjetë deputetë të partisë nga Irlanda e Veriut do ti mbështesin Konservatorët në Parlament. Në këmbim, Irlandës do ti jepen 1 miliard sterl

No Pic available
  • 2017-06-19

Sot fillojnë negociatat për Brexit

Sot do të fillojnë negociatat në mes të zyrtarëve britanikë dhe atyre të Bashkimit Evropian për largimin e Britanisë së Madhe nga BE-ja.Sekretari për Brexit, David Davis do të përfaqësojë Britaninë në këto bisedime, të cilat vijnë gati një vit pasi britanikët tronditën botën

Britani, Johnson mohon se ka bërë komplot për të rrëzuar kryeministren May
  • 2017-06-12

Britani, Johnson mohon se ka bërë komplot për të rrëzuar kryeministren May

Sekretari i Jashtëm britanik, Boris Johnson, mohoi se ka bërë komplot për të rrëzuar kryeministren britanike, Theresa May, pozicioni i së cilës është dobësuar në zgjedhjet parlamentare të 8 qershorit. Partia e saj Konservatore ka humbur shumicën parlamentare, por May po përpiqet të

No Pic available
  • 2017-06-11

Pesë faktorë që vështirësojnë qeverisjen e Theresa Mayt

  A është Theresa May Zonja e hekurt Nr. 2? Ajo paraqitet e vendosur të qeverisë edhe pse ka humbur shumicën parlamentare. Por kjo nuk ka për të qenë e lehtë. Nga Maximiliane Koschyk 1- May nuk ka mandat të fortë Pasuesja e kryeministrit të dorëhequr, David Cameron kishte përjasht

No Pic available
  • 2017-06-08

Votime në kohën e terrorit

Ende është e paqartë se cili do të jetë motivi vendimtar për qytetarët e Britanisë së Madhe në votimet e ditës së sotme. Atentatet në Londër dhe Mançester ndikuan në fushatën elektorale në Britaninë e Madhe, sikurse më parë në Madrid apo Paris. Pas atentateve në Londër partit

No Pic available
  • 2017-06-04

Homoseksual dhe fëmijë emigrantësh, njihuni me kryeministrin e ri të Irlandës katolike

38-vjeçari Leo Varadkar pritet të bëhet kryeministri i ardhshëm i Republikës së Irlandës, pasi fitoi zgjedhjet për lidershipin e partisë Fine Gael. Varadkar do të jetë gjithashtu lideri i parë homoseksual dhe më i ri në moshë në vend. Ai mundi rivalin e tij, ministrin e Brendshëm, S

No Pic available
  • 2017-06-04

Murgesha sfidon policin në futboll

Një polic dhe një murgeshë nga motrat Domenikane janë filmuar duke luajtur futboll me njëri-tjetrin në mes të rrugës gjatë festivalit të Zonjës së Tridhjetë në Irlandë. Dukej sikur të dy po bënin një sfidë të hapur, edhe pse nuk u kuptua se cili ishte fitimtari. Në fillim të kl