Rezultate te kerkimit per termin: +Iskander

Meta: total 70 / total_found 70 / time 0.000 / keyword[0] iskander / docs[0] 70 / hits[0] 88 /
Nxehen gjakrat/ SHBA në Rumani, Rusia vendos Tu-22M3 dhe Iskanders në Krime
  • 2019-03-18

Nxehen gjakrat/ SHBA në Rumani, Rusia vendos Tu-22M3 dhe Iskanders në Krime

Rusia ka vendosur dy bombarduesit e saj strategjikë dhe sistemet raketore Iskander në Krime për të treguar se është gati për çdo kërcënim amerikan, pasi SHBA-të vendosën mbrojtësit anti-raketë në Rumani. Lajmin e ka dhënë një politikan i njohur duke thënë se kjo do t’i lejo

Frikë nga pushtimi rus! Estonia, shtylla e spiunëve të Putinit
  • 2019-01-14

Frikë nga pushtimi rus! Estonia, shtylla e spiunëve të Putinit

Në vendin Balltik, kanë frikë mos përfundojnë si Krimeja. Qeveria do të zbatojë një task force për të luftuar lajmet e rreme Për Rusinë kishim të drejtë. Nga dhomat e Parlamentit (Riigikogu) deri në rrugë, është kjo një nga shqetësimet që të përsëritin në Estoni, vendi i vog

NEGOCIONI NGA E PARA MARRËVESHJEN BËRTHAMORE!
  • 2018-10-25

NEGOCIONI NGA E PARA MARRËVESHJEN BËRTHAMORE!

*Nga Udo BAUER Më shumë se prej katër vjetësh, SHBA-të e dinë se Rusia e shkel marrëveshjen INF, e cila ndalon armë me rreze të mesme veprimi me një rreze prej 5500 kilometrash. Një sistem raketor të lejuar, “Iskander” ata e kanë modifikuar në një sistem të ndaluar, R

NATO e shqetësuar, CNN zbulon fuqizimin e arsenalit rus në Baltik (FOTO)
  • 2018-10-18

NATO e shqetësuar, CNN zbulon fuqizimin e arsenalit rus në Baltik (FOTO)

Disa imazhe satelitore të shpërndara ekskluzivisht nga CNN tregojnë se Rusia po investon për të përmirësuar katër prej instalimeve të saj ushtarake në Kaliningrad, qytetin strategjik të saj në pikën ku ndodh ndarja kufitare me NATO-n. Kaliningradi – territor rus që gjendet mes Po

Lituania: Europa e kërcënuar, Rusia vendosi raketa në Kaliningrad
  • 2018-02-06

Lituania: Europa e kërcënuar, Rusia vendosi raketa në Kaliningrad

Presidentja e Lituanisë ka akuzuar Rusinë se ka vendosur raketa shtesë bërthamore në enklavën e saj në Kaliningrad, në gjirin e Detit Baltik. Raketat janë vendosur në një bazë të përhershme, dhe sipas presidentes së Lituanisë janë një kërcënim i madh për Evropën. Presidentja Da

BK, ekspozitë homazh kushtuar albanologut Robert Elsie
  • 2017-10-02

BK, ekspozitë homazh kushtuar albanologut Robert Elsie

Biblioteka Kombëtare, në homazh të kontributit të çmuar të albanologut dhe studiuesit Robert Elsie, ka hapur një ekspozitë me ekzemplarë të librave të tij, që ruhen në fondin e saj. Robert Elsie, krahas kontributit të tij të çmuar si albanolog, studiues e përkthyes do të kujtohet m

Sindromi i ri i Stokholmit: Suedia kërkon luftë me Putinin
  • 2017-09-24

Sindromi i ri i Stokholmit: Suedia kërkon luftë me Putinin

Përgjatë kufijve lindorë të Evropës, ka vite të tërë që ziejnë provat ushtarake dhe shqetësimi: stërvitjet ndjekin një ritëm të qëndrueshëm rritjeje në të dy anët e kufirit. E fundit, e quajtur Zapad 2017 (do të thotë perëndim, sa për të sqaruar menjëherë qëllimet) sapo k