Rezultate te kerkimit per termin: +Islami

Meta: total 1000 / total_found 6410 / time 0.003 / keyword[0] islami / docs[0] 6410 / hits[0] 13906 /
Bosnje-Hercegovinë: Portë e depërtimit të IS-it në Evropë
  • 2017-06-20

Bosnje-Hercegovinë: Portë e depërtimit të IS-it në Evropë

Që prej luftës në Bosnjë ka fshatra tërësisht islamikë, ku fundamentalistët sfidojnë bashkësinë zyrtare islame. Është kohë agjërimi për festën e Ramazanit. Imami Sadrudin Isherici drejton namazin e iqindisë në xhaminë qendrore në kryeqytetin boshnjak Sarajevë. Ramazani është

Valbona Selimllari takim me Valbonën
  • 2017-06-19

Valbona Selimllari takim me Valbonën

Ish-Missi i Shqipërisë, Valbona Selimllari ka publikuar disa fotografi në rrjetin social në Instagram gjatë një udhëtimi që ka bërë në Valbonën e Tropojës. Më në fund u takova me Valbonën, shkruajti ajo në një nga postimet e saj. Duket se ky vend i ka lënë shumë përshtypje të

Xhamia e parë ku predikon një femër në Berlin
  • 2017-06-16

Xhamia e parë ku predikon një femër në Berlin

Xhamia “Ibn Ruschd Goethe” hap dyert në Berlin. Seyran Ates dëshiron të jetë aty imame. Ajo është avokate, autore dhe aktiviste e gruas. Ates kërkon të mbrojë islamin nga islamizmi Xhamia në Berlin Xhamia “Ibn Ruschd Goethe” hap dyert të premten (16.06) në Berlin

Fotoja e një gruaje myslimane duke ndihmuar një pensionist në Londër bën xhiron e botës
  • 2017-06-11

Fotoja e një gruaje myslimane duke ndihmuar një pensionist në Londër bën xhiron e botës

Fotoja e një gruaja myslimane duke ndihmuar një zonjë të vjetër që u rrëzua në një autobus në Londër ka marrë më mijëra shpërndarje në median sociale. Gruaja e panjohur pa udhëtonte me autobusin E17 në Londrën lindore kur një 84-vjeçare u rrëzua, ndërsa gruaja myslimane e ndih

Libi, lirohet nga burgu pas 6 vjetësh djali i Muammar Gaddafit
  • 2017-06-11

Libi, lirohet nga burgu pas 6 vjetësh djali i Muammar Gaddafit

Saif al-Islam Gaddafi, djali i dytë i diktatorit të ndjerë të Libisë, Muammar Gaddafi, është liruar pas më shumë se pesë vjetësh në burg. Batalioni Abu Bakr al-Siddiq, një milici në qytetin Zintan, tha se Saif al-Islam është liruar më 9 qershor, por nuk dha detaje për vendndodhjen

No Pic available
  • 2017-06-01

Kreshnik Spahiu jep dorëheqjen, ja kush është kryetarja e re e Aleancës Kuqezi

Aleanca Kuqezi deklaroi sot për mediat se në mbledhjen e jashtëzakonshme të këshillit drejtues u miratua dorëheqja e parevokueshme e kryetarit Kreshnik Spahiu. Sekretari i Përgjithshëm i kësaj partie i ka propozuar Këshillit zonjën Lumturi Ratkoceri që të drejtojë e autorizuar Aleancë

No Pic available
  • 2017-05-31

A mund të bëhen vendet e Ballkanit vatra të reja të ekstremizmit islamik?

Komunitetet myslimane në Ballkan po përballen me shtimin e radikalizmit islamik. SHBA dhe Gjermania janë të shqetësuara për këtë. Në takimin e javës së kaluar në Vjenë deklaratat zyrtare nga përfaqësuesit boshnjakë dhe shqiptarë duket se konfirmuan se tendenca për xhihadistët e Ba