Rezultate te kerkimit per termin: +Islanda

Meta: total 1000 / total_found 1418 / time 0.000 / keyword[0] islanda / docs[0] 1418 / hits[0] 1941 /
Indeksi i Inovacionit global: Shqipëria e fundit në Europë
  • 2017-06-16

Indeksi i Inovacionit global: Shqipëria e fundit në Europë

Pas Shqipërisë renditen vetëm shtete të ashtuquajtura të botës së tretë, si Taxhikistani, Kurgystani, Namibia, Ruanda, Guatemala, Senegali etj Një tjetër raport e nxjerr Shqipërinë me treguesin më të përkeqësuar në Europë. Bëhet fjalë për Indeksin e Inovacionit Global për vitin

No Pic available
  • 2017-06-06

Plani gjerman për zhvillimin infrastrukturor të Ballkanit

Gjermania ka përgatitur një program të veçantë për Ballkanin Perëndimor, si kompensim për pritjen e gjatë të vendeve të rajonit për tu bashkuar me Bashkimin Evropian, shkruan gazeta serbe Vecernje Novosti. Duke cituar burime diplomatike, gazeta raporton se Berlini ka përgatitur planin m

No Pic available
  • 2017-05-11

BE miraton liberalizimin e vizave për Ukrainën

Shtetet anëtare të Bashkimit Evropian miratuan sot liberalizimin e vizave për qytetarët e Ukrainës. Përfaqësues të Këshillit Evropian dhe të Parlamentit Evropian do të vulosin vendimin në Strasburg, më 17 maj. Ndërkaq, regjimi pa viza për Ukrainën do të hyjë në fuqi nga 11 qershor

Rudi Erebara, një prej 12 fituesve të Çmimit Europian të Letërsisë 2017
  • 2017-04-21

Rudi Erebara, një prej 12 fituesve të Çmimit Europian të Letërsisë 2017

Për herë të dytë Shqipëria renditet ndër vendet e përzgjedhura për të dhënë Çmimin Europian të Letërsisë, një çmim prestigjioz që starton qysh prej vitit 2009. Ndër pjesëmarrësit shqiptarë, këtë vit, këtë çmim e fitoi shkrimtari Rudi Erebara me romanin Epika e yjeve të m

Islanda mund alkoolizmin dhe drogën tek të rinjtë; ja sekreti
  • 2017-04-10

Islanda mund alkoolizmin dhe drogën tek të rinjtë; ja sekreti

Në Islandë vjen receta për të shpëtuar të rinjtë nga alkooli dhe droga. Nuk është një shaka, por një lajm i vërtetë, i cili është reflektuar në statistikat e islandezëve gjatë këtyre 20 viteve. Islanda arrin rezultatin e ëndërruar nga shumë vende të botës. Përqindja e adoles

Shqipëria bie 12 vende në renditjen e FIFA-s
  • 2017-04-06

Shqipëria bie 12 vende në renditjen e FIFA-s

12 vende më poshtë në renditjen e FIFA-s. Është kjo fatura e humbjeve me Italinë dhe Bosnje Hercegovinën në termat e klasifikimit botëror për kombëtaren Shqiptare. Organizmi botëror i futbollit publikoi renditjen e përditësuar për muajin prill, ku Shqipëria renditet në vendin e 66,

Çfarë ka ndodhur më 3 prill?
  • 2017-04-03

Çfarë ka ndodhur më 3 prill?

33 – Ndodhi kryqëzimi i Jezu Krishtit, sipas astronomëve Hamfris & Waddington. Por a mund të datohet kryqëzimi i Krishtit duke përdorur astronomi? Shumë njerëz kanë provuar. Në revistën Naturë (numri i 22 dhjetorit 1993), Colin Humphreys dhe W. Waddington shqyrtuan të gjitha p