Rezultate te kerkimit per termin: +Ismail +Kadare

Meta: total 1000 / total_found 3056 / time 0.002 / keyword[0] ismail / docs[0] 11297 / hits[0] 21723 / keyword[1] kadare / docs[1] 3869 / hits[1] 10879 /
No Pic available
  • 2017-06-09

Musa Ramadani: Procesi i kujtesës tek shqiptarët duhet të jetë më i fuqishëm

  Nëse nuk do të isha këtu, do të isha në Vjenë duke vizatuar diçka në ajër. Musa Ramadani, një figurë e rëndësishme e letrave shqipe, do të shprehej kështu teksa mori në duar trofeun me çmimin e madh Kadare. Trofeu iu dorëzua nga Presidenti i Institutit Europian Pashko, Sela

No Pic available
  • 2017-06-01

Kadare: Sqeveriset gjatë duke nxitur frikën! Uria jonë për Evropën? Vetëm të korruptuarit e kundërshtojnë

Ismail Kadare e ka shikimin të padepërtueshëm, ashtu si disa prej personazheve të tij. I cilësuar si Kafka i Ballkanit, shkrimtari shqiptar 81-vjeçar, prej disa vitesh, favorit për çmimin Nobel në letërsi, në librat e tij, është vërtet i angazhuar për të treguar si funksionojnë si

Diana Çuli : Dikur kisha frikë të bëja personazhe femra
  • 2017-05-23

Diana Çuli : Dikur kisha frikë të bëja personazhe femra

Intervistë me shkrimtaren e njohur Alda BARDHYLI Një guan nuk është asnjëherë vetëm natën. Jean-Paul Sartre filozofi dhe shkrimtar i njohur francez e shprehte shpesh këtë, teksa përpiqej të gjente lidhjet e padukshme mes femrës dhe natës. Por një grua që shkruan është diccka tjet

No Pic available
  • 2017-05-12

Komisioni Europian reagon ndaj kërcënimeve të ambasadores Vlahutin, ka një mesazh për shqiptarët

Komisioni Evropian ka reaguar pas kërcënimeve të bëra në adresë të ambasadores së BE­së në Tiranë, Romana Vlahutin. Në një prononcim për BIRN, Komisioni Evropian deklaroi se nuk do të tolerojë kërcënime për të intimiduar drejtuesen e BE­së në Shqipëri dhe stafin e delegacion

No Pic available
  • 2017-05-11

Kadare, letër ndjese për Vlahutin

Shkrimtari i madh shqiptar Ismail Kadare iu adresua me një letër publike ambasadores së BE në Tiranë, Romana Vlahutin, pas kërcënimeve të bëra ndaj saj nga publicisti Kastriot Myftaraj, përmes një artikulli të publikuar në media. Kadare shkruan se është ndjerë edhe ai i fyer nga ato

No Pic available
  • 2017-05-11

Letra për ambasadoren Vlahutin, komisioneri Hahn falenderon Kadarenë

Komisionieri Johannes Hahn ka shprehur një falenderim për shkritmarin Ismail Kadare, i cili një ditë më parë i dërgoi një letër ambasadores së BE në Shqipëri Romana Vlahutin. Faleminderit të madhit Ismail Kadare për mbështetjen e ambasadores së BE-së në Shqipëri Vlahutin. BE punon

No Pic available
  • 2017-05-11

Hahn falënderon Kadarenë për mbështetjen ndaj ambasadores Vlahutin

Komisioneri për Zgjerimin në Bashkimin Europian, Johannes Hahn përshëndet shkrimtarin Ismail Kadare për letrën mbështetëse ndaj ambasadores së BE në Shqipëri, Romana Vlahutin. Falënderime për të madhin Ismail Kadare,  për mbështetjen ndaj ambasadores së BE në Shqipëri, Romana Vla