Rezultate te kerkimit per termin: +Ismail +Kadare

Meta: total 1000 / total_found 3018 / time 0.002 / keyword[0] ismail / docs[0] 11155 / hits[0] 21473 / keyword[1] kadare / docs[1] 3818 / hits[1] 10700 /
E vërteta e gjyqeve për dashurinë e Bujar Lakos. Si e sulmoi ish-e dashura
  • 2017-02-13

E vërteta e gjyqeve për dashurinë e Bujar Lakos. Si e sulmoi ish-e dashura

Klithmë nga qielli, nga shpirti, gjithë ajri më merr frymën, ka ikur Bujo! Lajm i dhimbshëm, therës, që ne miqtë, si dhe familja, e kemi të papërballueshëm. Ikja e Bujos ishte apeli më i fuqishëm për respektin ndaj artit të ekranit shqiptar. Secili nga ne do të dëshironte të ik

Migjeni i censuruar8221 i Kadarese cila eshte e verteta
  • 2017-02-10

Migjeni i censuruar8221 i Kadarese cila eshte e verteta

p styletext-align justifyThuhet se redaktoret jane armiqte me te medhenj te shkrimtareve Dhe kjo eshte e kuptueshme Ata jane kirurget letrare qe mund ti japin jete vepres ose ta varrosin ate pergjithnje ne pluhurin e harresesbrbr p styletext-align justifyNuk dihet saktesisht ne fakt nese ata thjesht

No Pic available
  • 2017-02-09

Nga Blendi Fevziu /Dritëro Agolli, diktatura dhe debati për nderimin e tij!

Nga Blendi Fevziu Ikja nga kjo jetë e Dritëro Agollit, ka rihapur një debat të ndezur që në thelb ka qëndrimin ambig që kjo shoqëri ka mbajtur dhe mban ndaj të shkuarës diktatoriale në këto 26 vite të shoqërisë së lirë. Cili është qëndrimi që Shqipëria e pas 1990 duhet të mba

Dritëro Agolli dhe palaçot mediatikë
  • 2017-02-09

Dritëro Agolli dhe palaçot mediatikë

Debatet për të shkuarën e njerit të madh të letrave të shuar disa ditë më parë, Dritëro Agolli nuk kanë reshtur gjatë tërë këtyre ditëve. Teksa trupi i të ndjerit nuk kishte pushuar mirë në banesën e përjetshme, herë njëri e herë tjetri, analistët filluan komentet që e

Atdheu dhe shtëpia, Ismail Kadare dhe Luan Starova
  • 2017-02-08

Atdheu dhe shtëpia, Ismail Kadare dhe Luan Starova

Virion Graci Kërkimi i origjinës vetjake ka qenë nga shtysat e forta, dramtike e njerëzore njëkohësht, që i ka vënë shkrimtarët në ballafaqime të gjera me të kaluarën e tyre, me faktet autobiografike, me ndodhitë e ndryshme mbresëlënëse e vendimtare. Për një pjesë shkrimtarësh,

No Pic available
  • 2017-02-07

Mesazhe nga shqiptaro-amerikanët për shuarjen e patriarkut të letrave shqipe, Dritëro Agolli

Shoqata e Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë dhe personalitete nga bota shqiptare në Amerikë, përcjellin mesazhe ngushëllimi, për ndarjen nga jeta të Mjeshtrit të Penës  dhe Patriarkut të Letërsisë Shqipe-Dritëro AGOLLI. Ka gjëra në jetë që ndodhin krejt papritur dhe ndryshojnë rrj

No Pic available
  • 2017-02-07

Natasha Lako: Si reagoi Sali Berisha, kur propozova Dritëro Agollin për kryetar Kuvendi

Takimin e parë me Dritëro Agollin ajo e kujton ende dhe sot. Ishte mësuese edhe nuk i kishte dalë ende e drejta e studimit kur i ra në duar vëllimi me tregime Zhurma e erërave të dikurshme (1964) i Agollit. E gjeti në një barakë të vogël ku shiteshin libra. Vetëm atje nuk kishte mbërr