Rezultate te kerkimit per termin: +Ismail +Kadares

Total: 290
No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:52.341Z

Viti Orvellian i Ismail Kadares

Viti 1985 ka qen nj nga vitet m t zymt pr komunistt shqiptar. N kt vit kur Shqipria humbi Vllain e Madh, ministri i vetshpallur i Ministris s t Vrtets pran Republiks Popullore Socialiste t Shqipris, Ismail Kadareja, shkroi romanin Viti i mbrapsht. Kush e ka lexuar romanin 1984 t George Orvellit e ka

No Pic available
  • 2020-09-15T14:09:51.402Z

Bardhyl Londo: Irritimi i Kadaresë, jo me Nasho Jorgaqin, por me librin

TIRANE - Për mua nuk është e rëndë sishme se kur është shkru ar libri, pasi për mua e rëndësishme është se si është shkruar ai. Megjithatë, jam i prirur të besoj dhe madje jam i bindur, që libri "Mjegullat e Tiran&e

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:50.841Z

Ismail Kadare nominohet nga ASH për Nobel

Me idenë e treta e vërteta, akademia e Shqipërisë ka përcjellë zyrtarisht emrin e Ismail Kadaresë si kandidati shqiptar për nobelin e letërsisë për vitin e ardhshëm. Ajka e shkencës shqiptare ka përzgjedhur shkrimtarin e madh p&e

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:23.487Z

Zhgënjimi i Kadares

Gjasat se ekziston nj munges kolektive e dshirs pr t vlersuar sa duhet shkrimtarin e madh, jan jo pr tu shprfillur. I mirvlersuar gjithandej npr bot, duket se shkrimtari i trhequr n madhshtin e vet, ndrsa shklqen n Perndim, sht gjithashtu i msuar me shprfilljen e vendit t tij, prderisa hesht. E

No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:24.477Z

Filmi bazuar në veprën e Kadares shfaqet në Akademinë Marubi

Në 105 minuta regjisori francez, Fanny Ardant, ka rrëfyer historinë e veprës "Eskili ky humbës i madh" të shkrimtarit shqiptar Ismail Kadare, dhe e ka titulluar ""Hi dhe gjak". Ky film do të ekranizohet edhe në Tiranë, në Akademinë e filmit dhe multimedias "Marubi", më 13 janar. Me role

No Pic available
  • 2020-09-15T14:06:18.480Z

Kundër Kadaresë, Shaban Sinani: Erdhën 7150 letra

TIRANE- Letra të shumta, herë nga qytetarët e herë nga njerëzit e partisë e të pushtetit të Enver Hoxhës, ia kishin 'diktuar' edhe frymëzimin shkrimtarit Ismail Kadare. E megjithatë, kjo nuk ka bërë që ai të tjetërsohet

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:46.728Z

“Kronikë në gur” e Kadaresë, në Rumanisht

TIRANE - Shtëpia Botuese prestigjioze “Humanitas” në Rumani ka hedhur në treg dy romane të shkrimtarit të madh shqiptar Ismail Kadare, “Cronica in piatra”/ “Kronikë në gur” të inkorporuar me “Vremea nebuniei”/ &l

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama