Rezultate te kerkimit per termin: +IsmailKadare

Meta: total 2 / total_found 2 / time 0.000 / keyword[0] ismailkadare / docs[0] 2 / hits[0] 2 /
No Pic available
  • 2012-03-06

Pse kishte kundershti mesKadarese dhe Anton Pashkut

Musa Ramadani eshte nje personalitet interesant ne fushen e poezise te prozes te piktures dhe muzikes. Eumlshte cilesuar me se shumti si avangardisti i viteve 70-te ne Kosove. Nje histori e gjalle e aktiviteteve kulturore atje. Studiuesi Agron Y. Gashi ka pergatitur se fundmi nje liber ne forme bash

No Pic available
  • 2010-08-30

Intervista e IsmailKadare në FinancialTimes

I lindur në Gjirokastër, Shqipëri në 1936 Ismail Kadare në fillim u bë i njohur me poemat e tij, të parën prej të cilave e botoi në moshën 12 vjecare. Librat e tij janë përkthyer në mbi 30 gjuhë. Ai e ndan kohën e tij midis Francës dhe Shqipërisë. Kush është lexuesit tuaj i për