Rezultate te kerkimit per termin: +Itak

Meta: total 94 / total_found 94 / time 0.000 / keyword[0] itak / docs[0] 94 / hits[0] 131 /
FOTOT/ I zhveshin në mes të rrugës, për
  • 2017-03-06

FOTOT/ I zhveshin në mes të rrugës, për

Fotot e mëposhtme tregojnë situatën tronditëse në qytetin e Mosulit në Itak. Fotot tregojnë se si banorët duhet të zhvishen, për të treguar se nuk kanë eksploziv. Policia vendase, e mbështetur nga SHBA, prej muajsh ka nisur një ofensivë për të marrë qytetin. Por, ISIS është d

Nga Ali Demi në Manhattan- Metropoli, kujtesa , identiteti
  • 2017-03-02

Nga Ali Demi në Manhattan- Metropoli, kujtesa , identiteti

Sadedin Mezuraj Pas një izolimi gati gjysëmshekullor, në fillim të viteve 90-të Shqipëria përjetoi big bang-un e emigracioneve masive. Ekzili, si narrativë biblike dhe metaforë, nënkupton një çarje, një dalje dhe çvendosje drejt një shtegu të ri, në kërkim të tokës së premuar. P

No Pic available
  • 2016-08-27

Foto-Video/ Ja bishat robotike ruse që do shfarrosin ISIS

Foto 1 nga 42 Amerikanët i kanë luftuar prej vitesh me dronë (avionë luftarak të telekomanduar), por duket se edhe rusët ua gjetën "ilaçin" terroristëve dhe militantëve të ISIS-it. Një koleksion i gjerë tankesh dhe autoblindash robotikë janë dizajnuar, projektuar, prodhuar, t

ÇAMËRIA: Sundimtarët shqiptarë në Epir
  • 2016-07-08

ÇAMËRIA: Sundimtarët shqiptarë në Epir

Kulla e Bollatëve në Paramithi Prof. Pëllumb Xhufi Mesjeta: nga thema e Nikopojës në despotatin e Artës Përhapja e besimit të krishterë ishte, edhe në Epir, treguesi më domethënës i kalimit në një periudhë të re historike, në atë të Mesjetës. Zbulimet arkeologjike në Nikopoli

Të udhëtosh dhe të reflektosh me Nikos Kazantzaki-n
  • 2016-07-08

Të udhëtosh dhe të reflektosh me Nikos Kazantzaki-n

Kohët e fundit është botuar në shqip nga shkrimtari i madh grek, Nikos Kazantzaki, Udhëtim nëpër Itali, Egjipt, Jerusalem, Qipro, More, përkthyer nga Maklena Nika, Botimet Toena. Nëse do të kishim parasysh atë që është shprehur vetë shkrimtari se: Idealja për mua do të ishte tetë m

Rruga mes Don Kishotit dhe Sanço Pançës, dualizmi i njeriut modern
  • 2016-07-02

Rruga mes Don Kishotit dhe Sanço Pançës, dualizmi i njeriut modern

Nuk ka ditë që të mos e shohim Don Kishotin e Sanço Pançën mes tonë. Herë-herë edhe ne vetë ndihemi herë si njëri e herë si tjetri. Ekspozita e fotografit spanjoll, José Manuel Navia Një dualizëm i përjetshëm, faqe të së njëjtës medalje që e shoqëron njeriun përgjatë ekz

No Pic available
  • 2016-06-11

Histori: Çfarë ka ndodhur më 11 qershor?

1184 pes Lufta trojane: Troja shkatërrohet dhe digjet – kjo datë sipas përllogaritjeve nga Eratosthenes. Në mitologji, Lufta e Trojës u zhvillua kundër qytetit të Trojës nga Achaeans pasi Parisi i Trojës rrëmbeu Helenën nga burri i saj Menelaus, mbret i Spartës. Historia e kësaj