Rezultate te kerkimit per termin: +Jakov +Xox

Meta: total 37 / total_found 37 / time 0.000 / keyword[0] jakov / docs[0] 518 / hits[0] 844 / keyword[1] xox / docs[1] 110 / hits[1] 161 /
No Pic available
  • 2017-01-10

Myzeqarja që dashuroi kosovarin

Identiteti jakovian në idilin poetik të dashurisë Aurora Damini Arratia e dy të rinjve për të realizuar ëndrrën e përbashkët, a ishte tipike për myzeqarët? Në vitet 1938 gjithkush do të habitej që një vajzë myzeqare ortodokse të dashurohej marrëzisht me një djalë kosovar muslima

Lulja në Kripishtën e realizmit socialist: romani Lulet e kripës
  • 2016-12-28

Lulja në Kripishtën e realizmit socialist: romani Lulet e kripës

Kryeveprat lindin edhe kështu Ndriçim Kulla Stendali, në librin e tij të famshëm Dashuria thotë: Në minierat e kripës së Salzburgut, në thellësitë e braktisura, është zakon të hidhet një degë e zhveshur nga ngrica. Dy tre muaj më pas ajo do të gjendet e mbuluar me kristale të shk

No Pic available
  • 2015-12-01

Nr. 8 i revistës Saras u kushtohet personazheve në letërsi

Kur kthejmë faqen e fundit të një libri që kemi lexuar, ajo çfarë na orvatet shpesh në mendje ose rri gjatë te ne, përveç historisë janë dhe personazhet që kemi takuar. Janë mijëra jetë të tjera fshehur bibliotekave, jetë që i kanë dhënë shpesh frymëzim jetës sonë, duke e b

No Pic available
  • 2015-12-01

JETË TË TJERA

Nr. 8 i revistës “Saras” u kushtohet personazheve në letërsi Kur kthejmë faqen e fundit të një libri që kemi lexuar, ajo çfarë na orvatet shpesh në mendje ose rri gjatë te ne, përveç historisë janë dhe personazhet që kemi takuar. Janë mijëra jetë të tjera fshehur bib

Femrat ruajtën kujtesën tonë
  • 2015-10-31

Femrat ruajtën kujtesën tonë

Festivali Ndërkombëtar i Letërsisë/ Kim Mehmeti flet për romanin e tij të fundit “Shpërngulja e të vdekurve” “Mos ma ço djalin atje, se do të bëhet shka, dhe do më harrojë gjuhën”. Kim Mehmeti e kujton ende këtë fjali të thënë nga i ati, teksa përgatitej t

Ndërron jetë Skënder Drini
  • 2014-12-16

Ndërron jetë Skënder Drini

Shkrimtari Skënder Drini është ndarë sot nga jeta në moshën 79-vjeçare. Kohët e fundit ishte shtruar në Repartin e Reaminacionit në Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza”, edhe gjendej në koma. Ka lindur në

No Pic available
  • 2014-08-05

Kujtimet e viteve ’79-’81, ditari i Rexhep Qosjes: Çfarë mendoj për shkrimtarët

Profesor Rexhep Qosja ka botuar me “Toenën” vëllimin e tretë të kujtimeve “Dëshmitar në kohë historike 1979-1981. Ditar III”. Ai rrëfen në të, kritikat që i bëheshin në mediat e kohës dhe mendimet e vë