Rezultate te kerkimit per termin: +Jakova

Meta: total 645 / total_found 645 / time 0.000 / keyword[0] jakova / docs[0] 645 / hits[0] 1059 /
No Pic available
  • 2019-01-09

Kur Dedë Jakova dhe Gegë Marubi zbaviteshin me borën

Ishte një ditë e ftohtë, si kjo e sotmja, kur fotografët Deda Jakova (i katërti nga e majta) e Gegë Marubi (djathtas me aparat fotografik) me miqtë e tyre, zbaviteshin me borën e rënë në Kalanë e Shkodrës. Kështu shkruhet në foton ku një grup djelmoshash të rinj nga Shkodra nën sh

No Pic available
  • 2019-01-01

Muzeu Marubi, aty ku takon dhe Sarah Bernhard

Një foto e Sarah Bernhard aktores së njohur franceze, është ekspozuar në Muzeun e Fotografisë Marubi, pjesë e ekspozitës së atelierit Nadar kuruar nga Michel Poivert. «Monstre sacré », siç e quan Jean Cocteau, Sarah Bernhardt përshkon të gjithë historinë e Atelierit Nadar. E fotogra

Shuhet shkrimtari shkodran Isa Alibali
  • 2018-09-19

Shuhet shkrimtari shkodran Isa Alibali

Isa Alibali një figurë e njohur e kulturës është shuar në moshën 78-vjeçare. Ai është I njohur për kontributin si shkrimtar e dramaturg. Lindi në Shkodër më 26 janar 1940. I diplomuar në degën Gjuhë-Letërsi, në vitin 1960, ka punuar 3 vjet në Mirditë dhe ka qenë drejtori i par

No Pic available
  • 2018-09-16

Mbi Zvërnecin dhe fatet e thyera në librin Epistolari i Zaratës

«Komedinë hyjnore» na duhej ta lexonim dikur në auditoret e universitetit. Profesori im i letërsisë antike e mesjetare, Myzafer Xhaxhiu, na fliste me një pasion të jashtëzakonshëm për Danten e Beatriçen, aq sa në atë gjendje patetike, ai na dukej si një qenie ndryshe nga të tjerët,

No Pic available
  • 2018-07-17

Leximi në kapërcyell të kohëve

Nga Arb Elo Ndërsa vitet ’80-’85 duhet të kenë qenë më të zymtat e diktaturës, pas vdekjes së tiranit ndihej një pritshmëri në ajër e vështirë për tu përshkruar, pasi, në thelb, vetë homazhet për Qoftëlargun e betimet që u bënë aty e mbarë vendit nuk linin shumë

No Pic available
  • 2018-07-16

Epistolari i Zaratës: e vërteta historike dhe krijimi

«Komedinë hyjnore» na duhej ta lexonim dikur në auditoret e universitetit. Profesori im i letërsisë antike e mesjetare, Myzafer Xhaxhiu, na fliste me një pasion të jashtëzakonshëm për Danten e Beatriçen, aq sa në atë gjendje patetike, ai na dukej si një qenie ndryshe nga të tjerët,

Cana dhe Veliaj mbjellin pemë me nxënësit: Investim për brezat (Foto)
  • 2018-02-23

Cana dhe Veliaj mbjellin pemë me nxënësit: Investim për brezat (Foto)

Nxënësit e shkollës 9-vjeçare Kolë Jakova mbollën 70 pemë selvie në oborrin e shkollës së tyre, bashkë me kryebashkiakun e Tiranës, Erion Veliaj, dhe ish- kapitenin e kombëtares, Lorik Cana. Veliaj shprehu mirënjohjen që fëmijët iu bashkuan kësaj nisme, duke deklaruar se angazhime