Rezultate te kerkimit per termin: +Jalt

Meta: total 156 / total_found 156 / time 0.000 / keyword[0] jalt / docs[0] 156 / hits[0] 263 /
NË ORIGJINË TË KONFLIKTIT ËSHTË PUSHTETI
  • 2019-02-28

NË ORIGJINË TË KONFLIKTIT ËSHTË PUSHTETI

Nga: Bajram PEÇI Je i shtrënguar të rrëmosh, ndryshe, në një analizë të konflikteve që nuk na ndahen, nuk ka gjasa ti japësh gjegje pyetjes, pse? Në pamje të parë duken sikur janë zhvillime korente, por ngatërrohesh me këmbët e tua. Konfliktet shtyhen në thellësi vitesh. Mënyra m

Nasho Jorgaqi: Një sekret rus që e mbajta fshehur për dekada
  • 2017-11-12

Nasho Jorgaqi: Një sekret rus që e mbajta fshehur për dekada

Mendime reflektuese për Revolucionin Socialist të Tetorit -Ese- Prof. Dr. Nasho Jorgaqi   Është një e vërtetë e pamohueshme, me peshë të madhe historike e sociale që Revolucioni Socialist i Tetorit, i cili triumfoi në Rusi 100 vjet më parë, përbën një ngjarje epokale që trondit

No Pic available
  • 2017-08-02

Mesazhi i Enverit për amerikanët: Na ndihmoni!

Në këtë pjesë të dytë të rrëfimit të gazetarit dhe shkrimtarit amerikan Peter Lucas, mbështetur tërësisht në dokumentet sekrete amerikane të kohës,  tregohet situata në Shqipëri menjëherë pas çlirimit të vendit. Shqipëria e drobitur dhe shkatërruar nga lufta ishte në një ud

No Pic available
  • 2017-05-10

9 Maji, dita e ndarjes së botës dhe fati i mbrapshtë i shqiptarëve

Nga Armand Plaka Dita për të përkujtuar në heshtje viktimat e një lufte që mori jetët e miliona njerëzve e bëri të vuajnë miliona të tjerë. Dita për të përkujtuar sakrificat dhe stërmundimet e miliona të tjerëve që luftuan për ti dhënë fund një tmerri pa fund. Por 9 maji i vi

No Pic available
  • 2017-04-12

Çfarë ka ndodhur më 12 prill?

467 Anthemius (Anthemi) vjen në krye të Perandorisë Romake të Perëndimit. Ai i përkiste familjes fisnike ilire Prokopia, nga e cila kishin dalë disa oficerë të lartë, si civilë dhe ushtarakë. Gjyshi i Anthemit, ishte nip i Konstandinit të madh. 1204 – Kryqtarët e Kryqëzatës s

No Pic available
  • 2017-03-07

Çfarë ka ndodhur më 7 mars?

322 pes – Vdiq Aristoteli, filozof – lindur (384 pes) në Stagira pranë kufirit me Maqedoninë; i ati ishte mjek i familjes mbretërore të Filipit të Maqedonisë. Edhe Aristoteli shkoi në shkollë për mjekësi dhe më pas u dërgua në Athinë për të studiuar filozofi me Platonin.

No Pic available
  • 2017-03-01

Çfarë ka ndodhur më 1 mars?

752 pes – Romulus feston triumfin e parë romak në betejën me mbretin e Caeninenses pas përdhunimit të grave Sabine. Në historinë e hershme të Romës, mbreti gjysmë-legjendar i romakëve, Romulus – shqetësuar se Roma, qyteti i sapo-themeluar, mund të mbetej pa trashëgimtarë &