Rezultate te kerkimit per termin: +Jashtme +Federica +Mogherini

Meta: total 620 / total_found 620 / time 0.001 / keyword[0] jashtme / docs[0] 53295 / hits[0] 82293 / keyword[1] federica / docs[1] 1011 / hits[1] 1208 / keyword[2] mogherini / docs[2] 1236 / hits[2] 2432 /
No Pic available
  • 2017-06-21

Huffington Post: Kosova duhet të ketë ushtrinë e saj

Forca e Sigurisë së Kosovës (FSK) duhet të transformohet në një ushtri me kapacitet të plotë dhe të integrohet në Partneritetin për Paqe të NATO-s (PfP), i cili përgatit vendet për anëtarësim të plotë në NATO, shkruan Huffington Post. FSK-ja u krijua shumë shpejt pasi Kosova shpa

No Pic available
  • 2017-06-12

Kryeministri i Maqedonisë takohet me zyrtarë të BE-së dhe NATO-s

Kryeministri i ri i Maqedonisë, Zoran Zaev, sot në vizitën e tij të parë zyrtare në Bruksel, takohet me zyrtarët e lartë të NATO-s dhe të Bashkimit Evropian. Siç është kumtuar, qëllim i kësaj vizite është që Qeveria e Maqedonisë ta vërtetojë përkushtimin e saj të plotë për i

No Pic available
  • 2017-06-06

Hahn: Kosova të formojë Qeveri pro-evropiane menjëherë pas zgjedhjeve

Bashkimi Evropian pret që Kosova të dalë nga zgjedhjet e 11 qershorit me një Qeveri pro-evropiane dhe që institucionet e reja ti përmbushin sa më shpejt kriteret e mbetura për heqjen e vizave, deklaroi Komisioneri për Negociata dhe Zgjerim, Johannes Hahn. Këto komente, Komisioneri Hahn i

No Pic available
  • 2017-06-03

Engel i kërkon Brukselit të pezullojë procesin e anëtarësimit të Serbisë në BE

Ligjvënësi amerikan Eliot L. Engel, dënoi qëndrimin e autoriteteve serbe që nuk i lejuan hyrjen në Serbi, ish presidentes së Kosovës, Atifete Jahjaga. Ish presidentja Jahjaga pritej të merrte pjesë në një festival me emrin “Mirëdita.Dobardan” që synon, siç thuhet nxitjen e

No Pic available
  • 2017-06-01

Brukseli mirëpret zgjedhjen e qeverisë së re në Maqedoni

Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, dhe komisionari i BE-së për zgjerim, Johannes Hahn, kanë përshëndetur zgjedhjen e Qeverisë së re të Maqedonisë. BE është e gatshme të mbështesë punën e Qeverisë, si dhe të opozitës, në mënyrë që të zba

No Pic available
  • 2017-05-31

Haradinaj, Hoti dhe Kurti japin premtimet e para zyrtare për Kosovën

Partitë politike në Kosovë kanë nisur sot zyrtarisht fushatën elektorale. Kandidatët për Kryeministër Ramush Haradinaj, Avdulla Hoti dhe Albin Kurti kanë shprehur mesazhet e para ndaj qytetarëve të Kosovës. Ndërkohë Bashkimi Europian do të dërgojë një mision vezhguesish më 11 qers

Mogherini, darkë pune me kryeministrat e Ballkanit, mes tyre edhe Rama
  • 2017-05-25

Mogherini, darkë pune me kryeministrat e Ballkanit, mes tyre edhe Rama

Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini ka ftuar për një darkë pune në Bruksel, gjashtë kryeministrat e shteteve të Ballkanit Perëndimor. Para kësaj darke, Mogherini ka takuar ndaras kryeministrat nga Kosova, Shqipëria, Mali