Rezultate te kerkimit per termin: +Jeruzalem

Meta: total 824 / total_found 824 / time 0.000 / keyword[0] jeruzalem / docs[0] 824 / hits[0] 1028 /
Vendi i parë në BE zhvendos ambasadën e tij në Jerusalem
  • 2019-03-24

Vendi i parë në BE zhvendos ambasadën e tij në Jerusalem

Kryeministrja rumune, Viorica Dancila, njoftoi zhvendosjen e ambasadës rumune nga Tel Avivi në Jeruzalem. Është vendi i parë i BE që arrin të transferojë selinë e tij diplomatike pas vendimit të administratës Trump. “Unë jam e lumtur të njoftoj zhvendosjen e ambasadës sonë në J

No Pic available
  • 2019-03-15

Pikëtakim me shqiptarët në Tokën e Shenjtë

Luan Rama Hebrejtë, – shkruan një ndër poetët më të mëdhenj izraelit Jehuda Amishai, – janë si një rezervat i përjetshëm pylli, ku drurët rrinë ngjitur njëri me tjetrin, madje dhe të vdekurit. Nuk kanë vënd për tu shtrirë. Ata qëndrojnë drejt, mbështetur tek të gja

Polonia anulon pjesëmarrjen në takimin e Jeruzalemit
  • 2019-02-18

Polonia anulon pjesëmarrjen në takimin e Jeruzalemit

Kryeministri i Polonisë e anuloi udhëtimin e tij për në Jeruzalem, ku po mbahet një takim i vendeve të Evropës Qendrore, për shkak të komenteve të Ministrit të Jashtëm të Izraelit, se polakët kanë bashkëpunuar me nazistët. Kryeministri Mateusz Morawiecki i cilësoi komentet e zotit

Turisti francez i 1938-ës mahnitet nga Shqipëria: Më thanë se ishte e rrezikshme
  • 2019-02-07

Turisti francez i 1938-ës mahnitet nga Shqipëria: Më thanë se ishte e rrezikshme

Revista franceze LEscargot : campeurs du Touring-club de France ka botuar, në muajin dhjetor të vitit 1938 eksperencën e një shtetasi francez në kampingun e Mbretit Zog. Fillimisht francezi niset me frikë drejt Shqipërisë, pasi i kishin thënë se është një vend i rrezikshëm. Pas ardhje

Brazili mund të bëhet bazë ushtarake e SHBA, Bolsonaro lavdëron Trrump
  • 2019-01-04

Brazili mund të bëhet bazë ushtarake e SHBA, Bolsonaro lavdëron Trrump

Presidenti i sapozgjedhur i Brazilit, Jair Bolsonaro, ka thënë se mund të konsiderojë ngritjen e një baze ushtarake amerikane në të ardhmen në vend dhe bëri thirrje për zhvendosje të ambasadës braziliane në Izrael, në Jeruzalem. Bolsonaro, i quajtur “Trumpi i Tropikut”, pë

Izraeli dhe SHBA-të largohen nga UNESCO
  • 2019-01-02

Izraeli dhe SHBA-të largohen nga UNESCO

Marrëdhëniet jo të mira mes Izraelit dhe UNESCO-s morën fund me përfundimin e vitit 2018. Edhe SHBA-ja ka ndjekur shembullin e Izraelit, duke e lënë Organizatën Arsimore, Shkencore dhe Kulturore të Kombeve të Bashkuara (UNESCO), të cilën Uashingtoni e ka akuzuar për paragjykimeve ndaj I

Netanjahu në Copacabana, pret betimin e mikut Bolsonaro
  • 2018-12-30

Netanjahu në Copacabana, pret betimin e mikut Bolsonaro

Vizitë historike e kryeministrit izraelit. Një sinjal i fortë për zhvillimet e fundit politike në Brazil, që pret tashmë të ndjekë SHBA-të dhe të zhvendosë ambasadën nga Tel Avivi në Jeruzalem Tentoi të bëjë një driblim me top në rërën e Copacabanas, pastaj u ul në një bar në

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama