Rezultate te kerkimit per termin: +Jeruzalemit

Total: 542
No Pic available
  • 2020-09-15T14:11:21.246Z

Banorët e Jeruzalemit përgatiten për Krishtlindjet

Zilet e Krishtlindjeve bien vazhdimisht në muret e qytetit të vjetër në Jeruzalem, pasi banorët janë bërë bashkë për të mbledhur pemët e Krishtlindjeve. Një babagjysh i Vitit të Ri bëri parakalimin tradicional në muret e qytetit të vjetër, duke i bërë thirrje banorëve që të vi

No Pic available
  • 2020-09-15T14:08:24.010Z

Pese gra cifute arrestohen ne murin perendimor te Jeruzalemit

Pese gra cifute jane arrestuar ne murin e shenjte te Jeruzalemit pasi ishin te veshura dhe po luteshin me ze te larte ne kundershtim me nje urdher te gjykates qe i sanksionon ata. Sipas legjislacionit izraelit grate mund te luten ne murin perendimor te Jeruzalemit, por vetem ne heshtje. Aktivist

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:15.252Z

Marshim global për Jeruzalemit

30-03-2012 / Nga Jonatan Kay (National Post) Kur trupat e para izraelite hynë në Qytetin e Vjetër të Jerusalemit gjatë Luftës “Gjashtë-Ditore”, nё vitin 1967, ata u detyruan të mbështeten në tё thënat e një kal

No Pic available
  • 2020-09-15T14:07:11.962Z

Statusi i Jeruzalemit, çështje thelbësore në procesin e paqes

Statusi i Jeruzalemit është një nga çështjet kryesore në përpjekjet për një paqe afatgjatë mes izraelitëve dhe palestinezëve. Jeruzalemi perëndimor u vu nën kontrollin e Izraelit pas luftës gjashtë ditore arabo-izrael

No Pic available
  • 2020-09-15T14:02:55.099Z

Nje laik fiton zgjedhjet per bashkine e Jeruzalemit

Qyteti me fetar ne bote do te drejtohet nga nje laik. Nje politikan jofetar ka mundur nje rabin ultraortodoks ne zgjedhjet per kryebashkiakun e ri te Jeruzalemit. Nir Barkat fitoi 52% te votave kundrejt rivalit Meir Porush qe mori vetem 43%, njoftoi ministria e Brendshme. Fushata ishte e

No Pic available
  • 2020-09-15T14:12:33.356Z

Hamas kërcënon me luftë pas njohjes së Jeruzalemit si kryeqytet i Izraelit

Grupi islamik palestinez Hamas ka paralajmëruar me luftë pas deklaratës së presidentit amerikan Donald Trump i cili njohu Jeruzalemin si kryeqytet të Izraelit. Vendimi amerikan rrezikon të hedhi në erë ekuilibrat e brishtë në Lindjen e Mesme. Nga ana tjetër kryeministri izraelit Netaniu d

No Pic available
  • 2020-09-15T14:05:40.583Z

Midis Sharm El Sheikut dhe Jeruzalemit - Pespektivat e bisedimeve per Lindjen e Mesme

George Mitchell i derguari i posacem i SHBA-se per Lindjen e Afert njoftoi te marten 14.9. ne Sharm El Sheik me nota disi festive se presidenti i palestinezeve Mahmud Abaz dhe kryeministri izraelit Benjamin Netanjahu kishin negociuar me mirebesim me njeri-tjetrin per here te pare edhe per ceshtjet

Reklama

Lajmet e fundit

Reklama