Rezultate te kerkimit per termin: +Jezu +Krisht

Meta: total 174 / total_found 174 / time 0.000 / keyword[0] jezu / docs[0] 1206 / hits[0] 1742 / keyword[1] krisht / docs[1] 964 / hits[1] 1386 /
Kremtimi i Pashkës katolike, mbahet mesha në katedralen e Shën Palit
  • 2018-04-01

Kremtimi i Pashkës katolike, mbahet mesha në katedralen e Shën Palit

Në katedralen e Shën Palit në Tiranë, besimtarët katolikë ndoqën meshën e vigjiljes së Pashkëve, të udhëhequr nga arqipeshkvi Xhorxh Frendo. Pashka është festa më e madhe e krishtërimit. Besimtarët mbajnë kreshmë për 40 ditë, duke kufizuar ngrënien e disa ushqimeve në kujtim t

JANULLATOSI DHE VEPRIMI ANTI-HISTORIK I NJË PRESIDENTI
  • 2017-12-31

JANULLATOSI DHE VEPRIMI ANTI-HISTORIK I NJË PRESIDENTI

Nga Spartak NGJELA Nënshtetësia shqiptare që iu dha kryepeshkopit grek të kishës ortodokse autoqefale shqiptare, Janullatos; është një veprim antihstorik. I. Një veprim antihistorik ka qënë edhe emërimi i Janullatosit në krye të kishës shqiptare, sepse të shiturit menduan që drobitj

No Pic available
  • 2017-12-25

Historia e kremtimit të Krishtlindjes

Krishtlindjet janë sot festa kryesore e fesë kristiane, por tradita e festave përreth kohës së Krishtlindjeve është shumë më e hershme se sa krishtërimi vetë. Kur njerëzit varin nëpër shtëpi yje të ndriuar dhe figura ëngjëjsh nëpër dritare dhe Santa Claus-ët (si i thonë në bot

Një përshpirtje për Guy de Maupassant
  • 2017-08-23

Një përshpirtje për Guy de Maupassant

Luan Rama Gjurmët e historisë në Paris janë ngado: një shesh, një rrugë, një urë apo një ndërtesë, gjithçka duket se lidhet me historinë e vjetër dhe banorët e hershëm të tij. Disa herë kisha qenë ne ambasadën dhe rezidencën e ambasadorit turk në Paris, në fund të « Rue dAn

No Pic available
  • 2017-06-25

I jepni Cezarit atë që është e Cezarit dhe Perëndisë atë që është e Perëndisë

 I jepni Cezarit atë që është e Cezarit dhe Perëndisë atë që është e Perëndisë (Marku 12:17) Nga Miron Çako Monedha me fytyrën e Tiber Cezarit (42-37) tregonte pushtetin sekular të perandorisë Romake kundrejt Judenjve në atë kohë. Pavarësisht se kjo përgjigje e Zotit Krisht ish

No Pic available
  • 2017-05-15

Burrat dhe gratë luten së bashku në një xhami të pazakontë

Në shumicën e xhamive të botës, burrat dhe gratë falen veçmas, në dhoma të ndara. Por në Berkeley të Kalifornisë, një vend i njohur për traditat sfiduese, një grup grash myslimane po përpiqet të bëjë diçka të re. Kur Rabia Keeble u konvertua në fenë islame 10 vite më parë, lu

Maria Magdalena, mëkatarja e bukur
  • 2017-05-06

Maria Magdalena, mëkatarja e bukur

«Gruaja e Birit të Zotit është Miriami nga Magdala. Mësuesi e donte Miriamin më shumë se dishepujt e tij. Shpesh ai e puthte në buzë. Dishepujt  e shikonin se ai e dashuronte Miriamin dhe i thanë: «Përse e do më shumë sesa ne të gjithë?… Nga Ungjilli i Filipit, apokrif. Ska p